IDEJA VILIJA BEROŠA

Novi detalji o obaveznim sistematskim pregledima. Poznato je kad bi krenuli i kako će biti kažnjeni oni koji ih odbiju

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Obavezni sistematski pregledi za sve punoljetne građane, u obimu koji će ovisiti o dobi, spolu i genetskim predispozicijama pojedinaca za razvijanje bolesti, trebali bi se početi provoditi od početka 2023., nakon što se donese novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti, što je planirano za kraj godine, piše Jutarnji list.

Ti će se pregledi, uvjerava ministar zdravstva Vili Beroš, izvoditi isključivo u javnom, a ne privatnom zdravstvenom sektoru, i to prije svega u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, zbog čega će se, najavljuje, izjednačiti i koeficijenti plaća primarnim i bolničkim liječnicima.

S obzirom na obujam posla - u Hrvatskoj živi više od tri milijuna punoljetnih građana - pitanje je kako će postojeći javni sektor uspjeti obaviti sav dodatni posao.

- I dalje se vode intenzivni razgovori i razrada cjelokupnog koncepta na razini Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Plan je da se po dobi, spolu i obiteljskim anamnezama, odnosno genetskim predispozicijama za razvijanje određenih bolesti odredi opseg pretraga i tako spriječe i na vrijeme liječe kronične bolesti, navodi Beroš.

Pravi, konkretni sistematski pregledi bili bi za one preko 45 ili 50 godina.

Pregledi bi za građani bili bespratni, a državu bi koštali oko 1.000 kuna. Dakle, za oko 3 milijuna odraslih u Hrvatskoj, to je oko 3 milijarde kuna. No dogoročno se smatra da će se postići uštede jer će se otkrivati bolesti i problemi na vrijeme.

Za one koji odbiju ići na pregled postavljala bi se viša cijena dopunskog osiguranja. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter