Zahvaljujem svim stručnjacima i kliničarima koji su sudjelovali u izradi ovog strateškog dokumenta kojem je cilj poboljšanje zdravlja građana tijekom cijelog života, smanjenje pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenje i povećanje kvalitete života oboljelih od raka u Hrvatskoj na razinu zapadnoeuropskih zemalja, izjavio je ministar Beroš
Ilustracija (Arhiva)
Ministar zdravstva Vili Beroš Vladi je predstavio Nacionalni strateški okvir protiv raka do 2030. godine. Udruge oboljelih već dugo upozoravaju na nepostojanje nacionalne strategije za borbu protiv malignih bolesti, koje su vodeći javnozdravstveni problem kako u Hrvatskoj, tako i u čitavoj Europskoj uniji. Procjenjuje se da u Hrvatskoj živi 170.000 osoba koje su bolovale ili boluju od raka.
- Zahvaljujem svim stručnjacima i kliničarima koji su sudjelovali u izradi ovog strateškog dokumenta kojem je cilj poboljšanje zdravlja građana tijekom cijelog života, smanjenje pojavnosti i smrtnosti od raka te produljenje i povećanje kvalitete života oboljelih od raka u Hrvatskoj na razinu zapadnoeuropskih zemalja, izjavio je ministar Beroš.
Usvajanjem Nacionalnog strateškog okvira protiv raka do 2030., poručuju iz Ministarstva zdravstva, unaprijedit će se sveobuhvatno praćenje, prevencija i liječenje malignih bolesti uz uključene i objedinjene mjere tercijarne prevencije i optimizaciju zdravstvene skrbi za onkološke bolesnike. Sredstva za provedbu ovog strateškog dokumenta osigurana su u državnom proračunu za ovu godinu i u projekcijama za 2021. i 2022., na pozicijama državnih tijela koja su nadležna za provođenje predviđenih mjera i aktivnosti.
- U kontekstu epidemije koronavirusa, upravo su mjere primarne, sekundarne i tercijarne prevencije ključne u borbi protiv raka. Isto tako, u liječenju individualnog bolesnika često je potrebno primijeniti različite oblike terapija uz suradnju multidisciplinarnog tima stručnjaka. Pristup na razini populacije treba biti ujednačen uključivanjem stručnjaka različitih profila, od kliničara, obiteljskih liječnika, javnog zdravstva i epidemiologije, kao i tijela državne uprave te upravljačkih tijela pri Ministarstvu zdravstva i HZZO-u, uz doprinos udruga bolesnika. Samo zajedničke intervencije mogu pridonijeti pozitivnim iskoracima na području malignih bolesti i time osigurati dulji i kvalitetniji život građanima Hrvatske, poručuju iz Ministarstva zdravstva.
Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu, kaže da je riječ o strateškom dokumentu koji je razvijan pod nazivom Nacionalni plan protiv raka, no promijenjen mu je naziv nakon savjetovanja sa svim tijelima uprave i Ministarstva zdravstva, zbog njegove opsežnosti i predviđenog vremena za implementaciju tijekom sljedećih deset godina.
- Ovaj strateški dokument bit će potrebno implementirati, što će biti prilično izazovno. Hrvatska ima Registar za rak, ali su podaci u njemu epidemiološki, obuhvaćaju broj oboljelih, prevalenciju bolesti i broj umrlih u tekućoj godini. Broj umrlih prikuplja Zavod za statistiku, koji Registar puni tim podacima. Ono što nedostaje je nacionalna onkološka baza podataka, koja bi povezala sve kliničke podatke o oboljelima u Hrvatskoj i nacionalna onkološka mreža ustanova koje su akreditirane za onkološko liječenje. Tako da i kad dokument bude usvojen u Hrvatskom saboru, krećemo od početka, kaže Belina.
Broj oboljelih od raka u svijetu i Hrvatskoj u stalnom je porastu. Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će svjetski broj novooboljelih porasti s 18 milijuna u 2018. na 29,5 milijuna godišnje u 2040. godini, dok će broj umrlih porasti s 9,5 na 16,4 milijuna godišnje. Rak je drugi najčešći uzrok smrtnosti, nakon kardiovaskularnih bolesti, vodeći je uzrok smrtnosti kod osoba mlađih od 65 godina te je odgovoran za 50 posto smrtnih slučajeva kod žena i 35 posto kod muškaraca.