(Hina/EPA)
Hrvatska javnobilježnička komora (HJK) i njemačka Savezna notarska komora najavile su jaču suradnju, koja uključuje i projekt kojim će domaći javni bilježnici steći znanja o primjeni računalne aplikacije njemačkih kolega koja je među najnaprednijima u svijetu.
Zajedničko djelovanje te dvije notarske komore temelji se na sporazumu o suradnji, koji su u Zagrebu sredinom ovog tjedna potpisali predsjednik njemačke Savezne notarske komore Jens Bormann i predsjednica HJK-a Zvijezdana Rauš-Klier, izvijestila je u četvrtak Hrvatska javnobilježnička komora.
Uoči potpisivanja sporazuma, predstavljena je računalna aplikacija koju koristi njemačka Savezna notarska komora, a čiji je osnovna namjena osnivanje poslovnih subjekata na daljinu putem javnog bilježnika.
Aplikacija je primjenjiva i u sklopu implementacije najnovijih propisa EU-a oko osnivanja poslovnih subjekata, a omogućuje i osnivanje trgovačkog društva na daljinu uz potpuno očuvanje pravne sigurnosti, sprječavanja pranja novca i zaštitu osobnih podataka. Time je onemogućena i krađa identiteta te osigurano stručno nepristrano savjetovanje o korisnim odredbama osnivačkog akta koje osnivači žele postići u poslovnom poduhvatu.
Pravosudni savjetnik njemačke Savezne notarske komore Richard Bock istaknuo je važnost praćenja i primjene novih tehnoloških okvira u digitalnom dobu, ističući i značenje pravne sigurnosti s obzirom da njemačka notarska komora sa Saveznim uredom za informatičku sigurnost razvija nove zadatke u području službe.
"Očekujemo da će ovaj sporazum biti logičan slijed iznimne suradnje s predstavnicima njemačke komore, a zajedničkim promišljanjem, vizijom i konkretnim projektima želimo nastaviti doprinositi još boljoj dostupnosti, upotrebljivosti i ekonomičnosti IT i komunikacijske mreže za povezivanje različitih javnopravnih tijela. To je i dodana vrijednost za građane, gospodarstvo i državna tijela", poručila je predsjednica hrvatske komore Rauš-Klier.
Sporazum je važnim ocijenio i predstavnik veleposlanika Njemačke u Hrvatskoj i voditelj odjela za gospodarstvo Harald Seibel, naglasivši pritom i dugogodišnju povezanost dvije zemlje, budući da u Njemačkoj živi 400 tisuća građana hrvatskog porijekla, a Hrvatsku svake godine posjeti i u njoj ljetuje više od 1,12 milijuna njemačkih turista.
Podsjetio je i na predstojeće šire povezivanje gospodarskih aktivnosti kroz digitalne tehnologije te želju njemačke strane da suradnju razvije i unaprijedi kroz njemačke i hrvatske tvrtke.
Iz HJK napominju da je sporazum sa njemačkom komorom rezultat dugogodišnje suradnje dviju komora, budući da su njemačke kolege od same obnove hrvatskog javnog bilježništva 1995. nesebično pomagali u kvalitetnijem ustroju i napretku javnobilježničke službe u RH. Suradnja je i dodatno napredovala ulaskom Hrvatske u EU, posebice na području trgovačkog prava budući da su hrvatski i njemački propisi potpuno kompatibilni.
Ocjenjuju i da važnosti tog događaju daje i činjenica što će SR Njemačka predsjedavati EU-om nakon Hrvatske, te što njemački kolege iskazuju veliki interes za prioritete formulirane od hrvatske Vlade za vrijeme predsjedanja tijekom 2020.