(Hina/EPA)
Hrvatski sabor kulture upozorio je u utorak kako su epidemiološke mjere koje vrijede za udruge kulturno-umjetničkog amaterizma diskriminatorne u odnosu na one u sportu, te ih treba mijenjati, istaknuvši kako će u suprotnome mnoge udruge toga sektora biti prisiljene na likvidaciju.
"Daljnjom obustavom održavanja svih amaterskih kulturno-umjetničkih programa i proba od strane Stožera civilne zaštite RH, a koja je stupila na snagu 1. travnja 2021., nastavljena je diskriminacija udruga kulturno-umjetničkog amaterizma u odnosu na amaterske sportske udruge kojima je dopušteno održavanje amaterskih sportskih natjecanja i treninga na otvorenom", stoji u priopćenju Hrvatskog sabora kulture, krovnog saveza kulturno-umjetničkog amaterizma.
Ističu kako je taj Savez svjestan ozbiljnosti posljedica širenja bolesti covid-19 u Hrvatskoj, te stoga u svom zahtjevu prema Stožeru civilne zaštite RH ne traži dopuštenje održavanja kulturno-umjetničkih izvedbi, programa i manifestacija za udruge kulturno-umjetničnog amaterizma. Smatraju, međutim, kako je tim udrugama, kojima je onemogućen rad već više od četiri mjeseca, radi njihove održivosti nužno dozvoliti održavanje proba na otvorenim prostorima, uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera i posebnih preporuka i uputa Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Podsjećaju da je cjelokupni kulturni sektor bio u obustavi svoga djelovanja i početkom ožujka, u vrijeme kada nije bio prisutan vrhunac trećeg vala epidemije bolesti covid-19 i kada su se smanjivale protuepidemijske mjere za mnoge druge djelatnosti. Napominju kako tijekom sveukupne sedmomjesečne obustave rada ovih udruga, od ožujka do svibnja 2020. i od 28. studenoga 2020. do danas, za njihove potrebe nije osmišljena niti provedena niti jedna mjera nadoknade dijela ili svih plaćenih fiksnih troškova koje su imale, a koje nisu uspjele platiti uslijed neodržavanja svojih programa.
Nejednak radnopravni status u kulturi i sportu
Nadalje, za udruge kulturno-umjetničkog amaterizma nije osigurana ni potpora za očuvanje radnih mjesta za radnike s kojima imaju sklopljen ugovor o radu, a koje su, ističe taj Savez, ostvarile udruge sportske rekreacije. Smatraju kako je to dovelo do nejednakog radnopravnog statusa hrvatskih državljana u kulturi i sportu.
Ukoliko se nastavi daljnja obustava ovog sektora, te će udruge biti prisiljene na likvidaciju, upozoravaju iz Hrvatskog sabora kulture.
Smatrajući kako mnoge njihove djelatnosti mogu nastaviti sa svojim radom bez epidemiološkog rizika, traže online sastanak s članovima Upravnog odbora Hrvatskog sabora kulture kako bi raspravili svoje prijedloge.
Hrvatski sabor kulture krovni je savez kulturno-umjetničkog amaterizma koji broji 1.026 udruga s 2.345 izvođačkih sastava i 80.000 članova.