Cropix
Već jedna doza Pfizerova ili AstraZenecina cjepiva može smanjiti prijenos koronavirusa unutar istoga kućanstva za gotovo 50 posto, pokazalo je istraživanje engleske Agencije za javno zdravstvo (PHE). Upravo se kućanstva smatraju mjestima visokog rizika od zaraze koronavirusom, što ovim rezultatima dodatno daje na značaju. Stručnjaci to smatraju izvrsnom viješću, s obzirom da se dosad vrlo malo zna o tome koliko se cijepljenjem smanjuje ili zaustavlja prijenos koronavirusa.
Britansko je istraživanje pokazalo da je kod osoba koje se zaraze virusom dva do tri tjedna nakon primanja prve doze Pfizerova ili AstraZenecina cjepiva, vjerojatnost da će prenijeti zarazu na članove istoga kućanstva manja za 38 do 49 posto u odnosu na one koji nisu cijepljeni, kaže se u priopćenju PHE-a. Ta je razina zaštite uočena četrnaestog dana nakon cijepljenja i slična je bez obzira na dob cijepljene osobe ili članova kućanstva.
Studijom je obuhvaćeno više od 57.000 kontakata iz 24.000 kućanstava u kojima je cijepljena osoba naknadno bila pozitivna na koronavirus, a usporedba je napravljena s gotovo milijun kontakata osoba koje se nisu cijepile. Kućanstva se u pandemiji koronavirusa smatraju mjestima visokog rizika za prijenos zaraze, a autori studije smatraju da bi se slični rezultati mogli pokazati i na mjestima sa sličnim rizikom prijenosa virusa, poput zatvora ili stanova čiji prostor, na primjer, dijele studenti, piše Novi list.
Britanski ministar zdravstva Matt Hancock ocijenio je kako je to izvrsna vijest koja govori u prilog potrebi što bržeg cijepljenja.
– Već smo znali da cjepiva spašavaju živote, no ova studija, najopsežnija u stvarnim okolnostima, ukazuje i na smanjeni prijenos ovog smrtonosnog virusa, izjavio je.
Prva doza cjepiva istodobno sprečava mogućnost razvoja simptomatskog oblika bolesti kod cijepljenih osoba. U roku od četiri tjedna nakon primanja prve doze bilo kojeg cjepiva taj se rizik smanjuje za oko 60 do 65 posto.
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) kažu kako istraživanje još nisu vidjeli, ali objavljene rezultate smatraju ohrabrujućima.
– O prijenosu koronavirusa kod cijepljenih osoba zna se jako malo. Zna se jedino da se osobe koje su cijepljene mogu zaraziti dok ne steknu imunitet, što se češće događa nakon prve, ali nekad i nakon druge doze cjepiva, ali koliko su zarazne se ne zna. Dosad nije bilo podataka o tome, ističe Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju HZJZ-a.
Iako se suzdržava od komentara istraživanja koje još nije vidio, kaže kako su objavljeni rezultati »obećavajući« i govore u prilog tome da bi se pandemija mogla relativno brzo zaustaviti.
– Ne znamo koliko je smanjena mogućnost prijenosa virusa nakon druge doze, ali sigurno je da će druga doza pokazati još bolje smanjenje rizika, a tamo gdje nisu tako bliski kontakti stanje će biti još bolje. To je obećavajuće i ide u prilog nadi da bi se s 55 posto cijepljenosti stanovništva mogla zaustaviti epidemija, računa Kaić.
Premda su rezultati britanskog istraživanja ohrabrujući za cijepljene osobe, i dalje je iznimno važno da se one u slučaju zaraze i dalje ponašaju kao da imaju virus, upozoravaju stručnjaci.
Ranije provedene studije engleske Agencije za javno zdravstvo pokazale su da su cjepiva Pfizera i AstraZenece do kraja ožujka spriječila oko 10,5 tisuća smrtnih slučajeva kod Britanaca starijih od 60 godina. U toj je državi prvu dozu dosad dobilo gotovo 34 milijuna stanovnika, a jedna četvrtina ili oko 13 milijuna odraslih Britanaca cijepljeni su s obje doze.
Tvorac Pfizer/BioNTechovog cjepiva protiv koronavirusa, prof. Ugur Sahin, ocijenio je krajem prošle godine da bi zahvaljujući cjepivu transmisija koronavirusa među ljudima mogla biti smanjena svakako za 50 posto. Čak bi i tako niska brojka, kazao je, mogla dramatično smanjiti širenje pandemije.
Sahin je jučer izjavio kako je siguran u učinkovitost tog cjepiva u borbi protiv indijske varijante koronavirusa, koja se dosad prema podacima WHO-a pojavila u najmanje 17 zemalja.
– BioNTech je do sada već testirao svoje cjepivo na više od 30 različitih varijanti i nijedanput nije izostala zadovoljavajuća imunosna reakcija, poručio je.