Na ergeli Višnjica pokraj Slatine jučer je potpisan ugovor o poslovnoj suradnji između Udruge proizvođača istarskog pršuta iz Pazina i poljoprivrednog agroklastera Čista priroda iz Osijeka o namjenskom uzgoju svinja za potrebe proizvodnje istarskog pršuta. U ime istarskih pršutara ugovor je potpisao predsjednik udruge Milan Buršić, a u ime klastera njegov direktor Damir Fotez. Slijedom ovog ugovora, u Slavoniji bi se u kontroliranim uvjetima i strogo definiranom prehranom godišnje trebalo utoviti 5.000 svinja, kao izvor sirovine za 10.000 komada istarskog pršuta sa zaštićenom oznakom izvornosti. Time bi se proizvodnja certificiranih istarskih pršuta u vrlo kratko vrijeme upeterostručila, te bi napokon osim potreba domaćeg tržišta, napose turističkog, ove delicije bilo na tržištu u dovoljnim količinama i za izvoz.
Udruga proizvođača istarskog pršuta već godinama traži pouzdane partnere koji bi mogli proizvesti dovoljne količine teških svinja u sustavu kontrolirane odnosno certificirane proizvodnje, ali zbog nedovoljne, neujednačene i nedovoljno motivirane proizvodnje, stabilan partner do sada nije pronađen. Agroklaster Čista priroda mogao bi preokrenuti tu priču, budući da okuplja osam proizvođačkih organizacija iz četiri slavonske županije, objedinjenih u lanac koji bi trebao zadovoljiti visoke standarde koje im postavljaju istarski pršutari.
Članovi ovog klastera bave se organskim uzgojem crnih svinja fajferica i bijelih križanaca, a svoju su proizvodnju odlučili objediniti pod zajedničkim brendom Slavona. Kroz višemjesečne pregovore istarski su se pršutari uvjerili da klaster Čista priroda može zadovoljiti stroge uvjete iz Specifikacije o proizvodnji istarskog pršuta sa zaštićenom oznakom izvornosti, te da, što je najvažnije, može proizvesti dovoljne količine. U istarske je pršutane inače već stigla prva eksperimentalna serija od dvjestotinjak butova iz proizvodnje članova klastera Čista priroda, a do sredine ožujka bit će isporučene još dvije manje probne serije. Istarskim će pršutarima članovi agroklastera Čista priroda prema odredbama potpisanog ugovora isporučivati samo svinjske butove obrađene na istarski način i teške minimalno 13 kilograma, po cijeni od 35 kuna za kilogram. Ostatak svinjskog mesa klaster će prodavati restoranima i izvoziti u Njemačku, a budući da je riječ o sirovini iz organskog uzgoja, očekuje se uspješan plasman.
Ovim je ugovorom definirana isporuka butova za razdoblje od 21. listopada 2018. do 21. ožujka 2019. godine, budući da je to razdoblje u kojem je prema odredbama Specifikacije dozvoljeno klanje svinja za istarske pršute, što znači da kontrolirani tov svinja za istarske pršute pod nadzorom certifikacijskog tijela počinje već sada. (Davor ŠIŠOVIĆ)