Transparency International

CVJETA LI KORUPCIJA U NAŠOJ ZEMLJI? Hrvatska ima najlošiji imidž u svijetu otkako je postala članicom EU-a

| Autor: Patricija SOFTIĆ
Ilustracija (Arhiva)

Ilustracija (Arhiva)


Rezultat postignut u istraživanju za 2019. godinu je najlošiji za Hrvatsku otkako je 2013. postala članicom EU-a. Nespremnost političara na polaganje računa, nerazjašnjene sumnje u korupciju i dugotrajnost sudskih postupaka pridonose nepovjerenju javnosti u institucije. Upravo se stagnacija i nazadovanje u borbi protiv korupcije ističu kao jedan od vodećih razloga za odlazak mladih i obrazovanih iz zemlje, ističe Transparency International

Organizacija Transparency International iz Berlina objavila je najnovije rezultate istraživanja o percepciji korupcije u 180 država, a Hrvatska se ni ove godine nije proslavila.

Istraživanje provedeno tijekom 2019. godine Hrvatsku je smjestilo na 63. mjesto s 47 bodova, što znači da je pala za jedan bod i čak tri mjesta u odnosu na 2018. godinu.

Hrvatska se tako i dalje nalazi među korumpiranijim državama Europske unije, a osim nas lošije su Rumunjska i Mađarska s 44 boda, te Bugarska s 43 boda, dok je Grčka s 48 bodova napredovala za 3 boda i pretekla Hrvatsku. Inače, prosjek članica Europske unije je 64 bodova, tako da Hrvatska za tom "zlatnom sredinom" zaostaje za 17 bodova.

U odnosu na države u okruženju prisutna je ne samo stagnacija u borbi protiv korupcije nego i pad indeksa. Primjerice, Slovenija, Crna Gora i Srbija ostale su na istom broju bodova, dok su Hrvatska i Kosovo pali za 1 bod, a Bosna i Hercegovina za 2 boda. Slovenija tako i u 2019. godini ima 60 bodova, Crna Gora 45, Srbija 39, Bosna i Hercegovina i Kosovo 36, a Sjeverna Makedonija 35 bodova.

Prema istom Indeksu percepcije korupcije, kao najtransparentnije države u 2019. godini istaknule su se Danska i Novi Zeland s 87 bodova, Finska s 86, te Singapur, Švedska i Švicarska s 85 bodova. S druge strane, najkorumpiranije države u svijetu su Sirija s 13, Južni Sudan s 12, te Somalija sa samo 9 bodova.

- Transparency International Hrvatska smatra da je korupcija povezana s pohlepom, krađom i neodgovornim ponašanjem pojedinaca. Odlazak razočaranih građana iz Hrvatske posljedica je siromaštva većine stanovnika uzrokovanog korupcijom, a ne želje za brzim stjecanjem bogatstva u drugim uređenim državama. Korupcija nema ideološki predznak.

Ona nije niti lijeva niti desna. Najveća odgovornost za ovu pojavu leži na svakom pojedincu na poziciji političkog odlučivanja, i u vlasti i u oporbi. Oni na vlasti odgovorni su jer uništavaju integritet institucija, a oni u oporbi jer nisu spremni za stvarne promjene koje se u ovom društvu moraju dogoditi već danas. Sutra je već prekasno.

Hrvatska u ovom trenutku predsjeda Vijećem Europske unije i borbu protiv korupcije stavlja u prioritet svojih aktivnosti, a istovremeno zaostaje za 17 bodova od prosjeka Europske unije i čak 40 bodova od njene najtransparentnije članice, Danske. Smatramo da je pad na ljestvici rezultat nedovoljnog jačanja preventivnih tijela, te dugotrajnih sudskih procesa koji kompromitiraju stvarnu borbu protiv korupcije, istaknula je Davorka Budimir, predsjednica hrvatske podružnice Transparency Internationala.

Međutim, najnovije je istraživanje pokazalo porast korupcije diljem svijeta, a Hrvatska se još jednom našla upravo u tom "lošem društvu".

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD PETKA

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter