(Hina/EPA)
Ministar obrane Mario Banožić, koji je u četvrtak sudjelovao na skupštini Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije, istaknuo važnost sinergije Hrvatske vojske i domaćih tvrtki te je poručio kako treba težiti razvoju visokotehnološke i sofisticirane vojne opreme.
U tom je smislu posebno izdvojio tvrtke poput HS Produkta, DOKINGA, Šestan–Buscha i drugih, koje su postale sinonimom za inovativnost i kvalitetu ne samo na domaćem već i na svjetskim tržištima, navodi se u priopćenju Ministarstva obrane.
Kroz predsjedanje Vijećem Europske unije u prvih šest mjeseci ove godine jedan od prioriteta bio je zalaganje za razvoj industrijske i istraživačke dimenzije EU obrane. Ministar je također naglasio nužnost većeg uključivanja malih i srednjih poduzeća iz područja obrambene industrije, kao i ravnomjernu raspodjelu sredstava između članica.
„Samo sinergijom između Ministarstva obrane kao korisnika, obrambene industrije i znanstvene zajednice kao proizvođača te ostalih tijela državne uprave, možemo kreirati strategije za daljnji uspješan nastup na europskom i međunarodnom tržištu“, rekao je ministar i najavio početkom sljedeće godine potpisivanje ugovora s gospodarstvenicima kao značajan doprinos hrvatskom gospodarstvu te donošenje plana nabave.
Ministarstvo obrane, kako se ističe, pomaže i aktivno sudjeluje u razvoju i promociji hrvatske obrambene industrije kroz međunarodne aktivnosti, posebno u sklopu NATO-a i Europske unije kroz PESCO projekte i druge oblike pomoći, a jedan od njih je i afirmacija i promidžba hrvatske obrambene industrije u svijetu. Ministar Banožić je u tom kontekstu posebno istaknuo Međunarodnu izložbu naoružanja i vojne opreme ASDA, koja se održava svake dvije godine u Splitu pod pokroviteljstvom Vlade i potporu Ministarstva obrane.
Težiti razvoju visokotehnološke i sofisticirane opreme
Kompletna osobna oprema hrvatskog vojnika te osobno naoružanje u potpunosti su proizvodi hrvatske obrambene industrije. „Ne smijemo se zadovoljiti trenutačnim postignućima, već je potrebno težiti razvoju visokotehnološke i sofisticirane opreme za našu vojsku. Izvrstan primjer takvog jednog naprednog sustava je obalni ophodni brod kojeg su projektirali hrvatski stručnjaci i koji je napravljen u hrvatskom brodogradilištu“, rekao je resorni ministar.
na dugoročnom se planu, rekao je, intenzivno radi, a planira ga se donijeti sljedeće godine u Hrvatskom saboru. „Želja nam je napraviti Dugoročni plan razvoja koji će prije svega biti realan i provediv te ćemo prilikom njegove izrade definirati prioritete Hrvatske vojske po pitanju opremanja i modernizacije s financijskim pokazateljima i rokovima. Smatram to vrlo korisnim za proizvođače kako bi se mogli pripremiti na vrijeme za sudjelovanje u tim kapitalnim projektima“, poručio je.
Predsjednik Hrvatskog klastera konkurentnosti obrambene industrije Goran Basarac predstavio je djelovanje klastera od 2013. godine, ciljeve te važnost sredstava iz EU fondova. „Obrambena i sigurnosna industrija ima propulzivnost i važan je kotačić u razvoju hrvatskog gospodarstva. Trenutno su pred nama novi izazovi, dolazi Europski obrambeni fond, dolazi nova financijska perspektiva 2021.-2027., svi zajedno se ponovno moramo početi pripremati i tu vidim ulogu klastera“ rekao je Basarac.