(Snimio Patrik Macek/Pixsell)
Predsjednica Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Mirela Ahmetović ocijenila je u četvrtak kako ostavka predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Aleksandre Jozić-Ileković "označava uspješno eutanaziranje tog Povjerenstva".
Ahmetović je izjavila da je prvi cilj izmjena Zakon o sprečavanju sukoba interesa, koji je na snagu stupio 2022., bilo eutanazirati Povjerenstvo. "To je HDZ-u bio prvi cilj koji su oni vrlo efikasno ostvarili", rekla je predsjednica Vijeća nakon današnje ostavke Jozić-Ileković.
Zakon stoga treba mijenjati te je Nacionalno vijeće za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije zaključkom predložilo da se izmjene zakona upute u hitnu saborsku proceduru.
Ahmetović je tekla da je iznenadio razvoj situacije oko Povjerenstva, pri čemu je presudan detalj bio to što je Jozić-Ileković dala neopozivu ostavku a nije zahtijevala razrješenje na vlastiti zahtjev kako to predviđa Zakon o sprječavanju sukoba interesa (ZSSI). Zakon, naime, ne predviđa mogućnost neopozive ostavke, već razrješenje na vlastiti zahtjev.
"Ovo je bila smišljena zaštita HDZ-ovog saborskog Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove, u kojom vladajuća većina ima većinu, da o tome raspravlja i da se priča o Povjerenstvu nastavi", rekla je.
Ahmetović je rekla da HDZ-u jako odgovara da Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ne funkcionira, dok Vijeće smatra da je to Povjerenstvo itekako važno preventivno tijelo te se ne može zaobići rasprava o njegovom mogućem nefunkcioniranju.
Miloš (Možemo!): Treba ići u izmjene zakona
I Jelena Miloš (Možemo!) kaže kako treba ići u izmjene ZSSI, da se njime jasno propišu ovlasti predsjednika Povjerenstva koji bi trebao moći upravljati njegovim radom.
"Međutim, to danas nije slučaj zbog nejasnih zakonskih ovlasti. Trebalo se raspustiti cijelo Povjerenstvo ili razriješiti situacija s članovima", ocijenila je Miloš.
Smatra da je ostavka Jozić-Ileković očekivana jer se nadležni saborski Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove proglasio nenadležnim za postupanje po dopisu koji mu je uputila predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i u kojem upozorava na probleme u funkcioniranju tog tijela.
"Nakon što Sabor i taj Odbor nisu preuzeli odgovornost ne vidim ništa što je predsjednica tog Povjerenstva mogla napraviti osim da podnese ostavku"; rekla je.
Navela je da Možemo! smatra kakao je saborski Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove nadležan jer po članku 38. ZSSI-ja može utvrditi razlog da je određeni član Povjerenstva izgubio sposobnost obavljanja dužnosti. "Taj Odbor je trebao ili raspustiti Povjerenstvo ili razriješiti situaciju sa članovima koji misle da je normalno svjedočiti protiv tijela u kojem sjede i odlučuju", kazala je.