HDZ ga hvali

Saborska oporba: Zašto ministar Šušnjar ne 'brani' zakon o kontroli cijena

| Autor: Hina
(Snimio: Igor Kralj / Pixsell)

(Snimio: Igor Kralj / Pixsell)


Saborska oporba prozvala je u četvrtak ministra gospodarstva Antu Šušnjara što nije došao u Sabor braniti predloženi zakon o iznimnim mjerama kontrole cijena. Sam zakon oporba kritizira i kaže da je kozmetički, a HDZ ga hvali i ističe niz njegovih prednosti.

Među ključnim mjerama zakona je obveza trgovaca da redovito na mrežnim stranicama objavljuju i ažuriraju cijene proizvoda, a uz maloprodajnu cijenu morat će naznačiti i prethodnu, kazao je HDZ-ov Petar Šimić.

Naglasio je i kako će proizvodi s ograničenom cijenom, njih 70, morati biti jasno i vidljivo označeni te kako će trgovci, ukoliko s polica nestane određenog proizvoda iz te kategorije, morati isti dan staviti isti ili sličan proizvod. „Ne može se dogoditi nestašica bilo kojeg proizvoda s ograničenom cijenom, nema segregacije građana, svi trebamo  kupovati sa polica na kojima su namirnice sa zaštićenom cijenom“, rekao je zastupnik.

Oporba drugačije iščitava zakon, a smeta ju i što ga, umjesto ministra Šušnjara, 'brani' državni tajnik Ivo Milatić.

Žalosno je da u državi, koja ima najveću inflaciju u euro zoni i koja priprema mjera da ju obuzda, nema ministra gospodarstva, bit će da „kuha kiflice“, izjavio je Marijan Pavliček (HS), osvrćući se na ministrov poziv građanima da doma peku kruh, ako im je kupovni skup.

Ocijenio je da to pokazuje ministrov odnos prema inflaciji u kojoj se nalazimo, ali i prema Saboru.

„Da je ovaj zakon bitan iskorak, ovdje bi sa nama bio resorni ministar poznat među građanima kao pekar, kad ga nema šalje poruku da nema veze, da je to samo jedan u nizu zakona“, rekla je Anka Mrak Taritaš (Glas) koja za predloženi zakon kaže da je „ kamilica“.

Predstavnici oporbenih klubova u raspravi nisu iznijeli bitno nove primjedbe na zakon i Vladinu antiinflacijsku politiku, od onih koje su izrekli kroz replike i zahtjeve za stankama.

Ponovili su kako Vlada kasni s mjerama protiv inflacije, umjesto „kozmetičkih“ zatražili sustavne i dugoročne mjere protiv inflacije, reformu susta poreza na dobit, jačanje regulatorne agencije i potrošačkih udruga.

Boris Lalovac (SDP) vladajućima je poručio kako će predloženi zakon podržati ako dobije odgovor hoće li zakon, odnosno kontrola cijena koju predviđa, zaustaviti uvoz i povećati domaću proizvodnju?

Peršurić (IDS): U Italiji hrvatski euro vrijedi 30 posto više

Loris Peršurić (IDS) opetuje da je Hrvatska rekorder u rastu cijena, da nam je inflacija dvostruko veća od EU prosjeka. Ljudi odlaze kupovati u Sloveniju i Italiju, hrvatski euro u Italiji vrijedi 30 posto više, kazao je.

Je li tko spomenuo da bi država trebala smanjiti svoju potrošnju, s bilo kakvim povećanjem državne potrošnje i limitiranjem cijena ne postajemo moderna država, krećemo s ciljem da budemo nova Burkina Faso, izjavio je Dario Zurovec (NZ).

Možemo će, najavljuje Sandra Benčić, uz zakon predložiti zaključak da Vlada mora donijeti plan uvođenja kratkih lanaca opskrbe za javni sektor, bolnice, vrtiće, škole, kako bi novac išao proizvođačima, a ne trgovačkim lancima.

Marijana Petir (NZ) navodi kako od poljoprivrednih proizvođača s terena stižu obavijesti da trgovački lanci na njihove proizvode stavljaju marže i po 80 posto. Ako znamo da svi koji posluju s trgovačkim lancima im daju rabat, koji je 20- 30 posto, pa se dodaju i marže, dolazimo do vrtoglavih iznosa, kaže zastupnica i dodaje da nije normalno da hrvatski čovjek ne može kupiti hrvatski proizvod po pristupačnim cijenama. 

Pohvalila je ograničavanje cijene za 70 proizvoda, što je 50 proizvoda više nego do sada, jer na taj je način potrošačka košarica jeftina za petinu, tj. 20 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter