Stara valuta

Još uvijek se nismo oprostili od kune: Kod kuće ih imamo preko četiri milijarde

| Autor: Glas Istre
(Snimila Dubravka Petrić / Pixsell)

(Snimila Dubravka Petrić / Pixsell)


Prošlo je više od dvije godine otkada je euro u Hrvatskoj postao službena valuta. Građani i dalje mogu mijenjati kune u eure, ali jedino u poslovnici Hrvatske narodne banke u Zagrebu ili slanjem poštom, donosi Dnevnik HRT-a.

Iznenadit će podatak da u eure još nije promijenjeno čak 4 milijarde i 300 kuna, od čega tri milijarde 100 milijuna u novčanicama i milijardu dvjesto milijuna u kovanicama.

Vraćeno je 470 milijuna novčanica kune

Vraćeno je 470 milijuna novčanica kune ili 85%, što znači da je u optjecaju još oko 75 milijuna komada.

Znatno više smo odlučili zadržati kovanica kune. Njih je u eure zamijenjeno samo 27%, ili 819 milijuna komada.

Čuvamo dvije milijarde 180 milijuna kovanica kuna

Kod kuće i dalje čuvamo čak dvije milijarde 180 milijuna kovanica kuna.

Iako smo se od kuna službeno oprostili prije dvije godine, u poslovnicu HNB-a u Zagrebu u prosjeku dnevno dođe i do 200 građana koji mijenjaju kune u eure.

- Kolega je našao u jakni nekakve kune pa me zamolio da umjesto njega to zamijenim, a on je na Malom Lošinju, govori Dino iz Zagreba.

- Ne boravim inače tu i sad se potrefilo da sam u Zagrebu i imao sam kune, već sam ih našao prije nekoliko mjeseci i sad je prilika budući da sam u Zagrebu da ih zamijenim. Iznos je par stotina, ali rekoh da se i to iskoristi - šteta je propustiti, kaže Dario iz Njemačke.

Više se vraćaju novčanice nego kovanice

- Vratilo nam se nekih 85 posto od ukupne količine novčanica kune koje su bile u opticaju na dan 31. srpnja 2022. Za razliku od toga, kovanica nam se vratilo 819 milijuna komada, što predstavlja nekih 27 posto ukupno komada kovanica koje su se do sada vratile iz opticaja, kaže Tihomir Mavriček, izvršni direktor Sektora za gotov novac HNB-a.

Reciklaža

Prikupljene se novčanice recikliraju.

- One se nakon što se izrežu, briketiraju, i nakon toga se one zbrinjavaju kao istrošeni papir, odnosno, s njima se zajedno umiješa ostala papirna masa i radi se novi papir iz tih novčanica. Ekološki prihvatljiv način zbrinjavanja novčanica, ističe Mavriček.

- Fale mi i na dodir su mi drugačije, čim sam ih taknuo - odmah sam imao nostalgiju i baš je bilo lijepo, kaže Luka iz Trogira.

- Ja sam bio zaljubljen u kune, ali nema ništa ni protiv eura, priznaje Stanislav iz Zagreba.

- Zabunim se i sad plaćam kažem: "Koliko je kuna?", ipak se podvuklo pod kožu, priča Jandre iz Zagreba.

Kovanice, koje se mogu zamijeniti još samo do kraja godine, čuvaju se u skladištu MORH-a. Zatim se prodaju kao sekundarna sirovina.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter