na glavnom zagrebačkom trgu

Veliki štrajk na pomolu: Sindikati znanosti i obrazovanja idu u prosvjed

| Autor: Ljerka Bratonja Martinović
(Snimio Marko Lukunić/Pixsell)

(Snimio Marko Lukunić/Pixsell)


Prosvjed triju sindikata obrazovanja i znanosti, najavljen za 14. prosinca na Markovu trgu, održat će se istog dana, ali na drugoj lokaciji – na središnjem zagrebačkom Trgu bana Jelačića.

Razlog zamjene lokacija, kažu sindikalci, velik je broj prosvjednika za koje očekuju da će im se pridružiti kako bi iskazali nezadovoljstvo koeficijentima i uredbom o ocjenjivanju učinkovitosti rada državnih i javnih službenika. Prosvjed nazvan adventskim, ili skraćeno AP, trebao bi prema novoj najavi započeti u 14 sati.

– Na prosvjed su pozvani svi, očekujemo da će nam se pridružiti i neki drugi sindikati, a očekujemo i dolazak građana, jer ovo su teme od interesa za cjelokupno društvo. Ako imate sustav koji radi kontra motivacije, kontra međuljudskih odnosa, to nije u interesu građana ove zemlje, u interesu su im motivirani učitelji koji su egzistencijalno primjereno pozicionirani.

Nadamo se da će to građani prepoznati, poručuju organizatori prosvjeda Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja.

Izuzeća postoje

Da će broj ljudi na prosvjedu biti velik, argumentiraju činjenicom da su na prosvjed za veće koeficijente od 2. ožujka ove godine došla 32 autobusa iz čitave Hrvatske. Osim jumbo plakata, od danas će u prosvjed pozivati radijskim, a vjerojatno i TV najavama.

– Prosvjed nam nije cilj, nego sredstvo da se dođe do cilja, poručuje Željko Stipić, predsjednik Preporoda.

Uz izmjenu koeficijenata cilj im je i izuzimanje učitelja, nastavnika i profesora iz uredbe o ocjenjivanju. Takvo izuzeće, tvrde, već ima desetak različitih struka koje su izuzete iz sustava ocjenivanja.

Osim toga u obrazovnom sustavu već postoji nekoliko načina prepoznavanja kvalitete – sustav napredovanja, bonusa, godišnja nagrada na razini države.

– Kvaliteta se već prepoznaje u sustavu. Ocjenjivanje je instrument koji će radnike zavaditi, kolega će kolegi biti ocjenjivač, ravnatelji će se antagonizirati prema radnicima, a to će pridonijeti lošijem ozračju u školama. Školstvo je pred velikim izazovima, uvodimo modularnu nastavu u strukovne škole, cjelodnevnu nastavu u osnovne škole, u takvim okolnostima trebaju nam kompaktne, a ne podijeljene zbornice, upozorava Stipić.

I Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata srednjih škola, poručuje kako su škole “fini organizmi, gdje su jako bitni međuljudski odnosi”, a uvođenje ocjenjivanja dovelo bi do njihovog narušavanja. Sindikalne će akcije, poručuju sindikalci, stati onog trenutka kad radnici u obrazovanju i znanosti dobiju koeficijente kakve zaslužuju, jer ovi danas za njih su ponižavajući.

Paralelno s buntom zbog koeficijenata i ocjenjivanja, Vlada se suočava i s prijetnjama štrajkom, i to zbog pregovora o osnovici plaća. Sindikati javnih i državnih službi krajnje su nezadovoljni posljednjom Vladinom ponudom od 2+2 posto do kraja 2025. godine, a njihovo se članstvo mahom izjasnilo da je spremno na štrajk ako Vlada ne popusti.

– Naše će se članstvo izjasniti o štrajku nakon što dobijemo novu ponudu Vlade, i to na referendumskom pitanju. Interne ankete koje provodimo već neko vrijeme pokazuju da nam je članstvo u niskom startu, gladno i žedno akcije, jer se nezadovoljstvo kumulira već tri godine, poručuje Turalija. Ako se javne i državne službe odluče štrajkati, u tome će, tvrdi, biti složni.

Čekaju ponudu

Sindikati očekuju novi termin za nastavak kolektivnih pregovora s Vladom, nakon što su iznijeli svoju protuponudu od 4+4 posto do ožujka 2025. Ministar Piletić najavio je da će ih pozvati na novi sastanak nakon što obavi potrebne konzultacije u Vladi, no jučer takav poziv sindikatima nije stigao.

Samostalni sindikat zdravstva i socijalne skrbi donio je odluku da će, ako Vlada ne korigira ponudu, zajedno s ostalim sindikatima organizirati štrajk, a spremnost na štrajk ako Vlada ne korigira ponudu iskazao je i Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara, kao i Sindikat zaposlenih u socijalnoj skrbi.

– Nismo odredili prag ispod kojeg nismo spremni ići, čekamo ponudu Vlade. Dali smo svoj prijedlog 4+4 od kojeg smo rekli da ne odustajemo, a vidjet ćemo što će dalje biti, rekao nam je Stjepan Topolnjak, čelnik tog sindikata.

U Sindikatu hrvatskih učitelja spremnost na štrajk iskazalo je 80 posto članstva, a i drugi sindikati tvrde da je nezadovoljstvo njihovog članstva veliko, i to ne samo činjenicom da Vlada pristaje na upola manju povišicu od one koju traže sindikati, nego i odbija pregovarati o toplom obroku kao novom materijalnom pravu koje bi dodatno kompenziralo utjecaj rasta životnih troškova na njihove plaće.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter