(Snimio Davor Kovačević / Novi list)
Grad Zagreb ove je godine krenuo u ozbiljnu izgradnju i renovaciju različitih objekata i strateških infrastrukturnih projekata diljem grada. Gradonačelnik prijestolnice Tomislav Tomašević ni na jednoj konferenciji za medije, koje održava uglavnom jednom tjedno, nije preskočio istaknuti da je ova gradska uprava mahom pokretala projekte koji su obećavani desetljećima, a čija je realizacija započela tek njihovim dolaskom. Svaki strateški projekt im je »kapitalan«, a trenutno se provode tri, dok ih je pet u pripremi i njihov početak se očekuje u skorije vrijeme.
Tih osam strateških projekata su moderna knjižnica i multifunkcionalni društveno-kulturni centar Paromlin, obnova Doma sportova, izgradnja novog bazena u Španskom, proširenje tramvajske pruge u Sarajevskoj, izgradnja zgrade za priuštivo stanovanje u Podbrežju, proširenje tramvajske pruge u Heinzelovoj, rekonstrukcija nogometnog stadiona u Kranjčevićevoj te obnova kina Europa.
Radovi su u tijeku na projektima izgradnje bazena Špansko, obnove Doma sportova i društveno-kulturnog centra Paromlin, dok su ostali projekti još u pripremi.
– Projektom »Gradska knjižnica Grada Zagreba i društveno-kulturni centar na lokaciji Paromlin« revitalizirat će se vrijedna kulturna industrijska baština bivšeg paromlina u prostor intenzivnog javnog života s kulturnim i turističkim sadržajima, a novi objekt će predstavljati multifunkcionalni javni prostor koji će objedinjavati sve funkcije suvremene knjižnice i društveno-kulturnog centra s lako pristupačnim javnim uslugama, navode iz Grada na naš upit. Ukupna procijenjena vrijednost projekta je 85 milijuna eura, od čega je oko polovine osigurano iz europskih sredstava. Izgradnja objekta počela je u travnju ove godine, a predviđeno trajanje izgradnje je dvije godine.
Obnova Doma sportova, u koji nije ulagano desetljećima, započela je u srpnju. Dom sportova zadobio je i velika oštećenja u potresu, zbog čega je potrebna cjelovita rekonstrukcija.
– U prvoj fazi rekonstrukcije i sanacije Doma sportova obuhvaćena je sanacija dvorana 1, 3 i 4 te uklanjanje postojeće krovne konstrukcije, koja ne zadovoljava uvjete mehaničke otpornosti i stabilnosti, kao i ojačanje potrebnih greda i stupova, izvedba nove čelične krovne konstrukcije i novi pokrov. Ugovorena vrijednost radova je oko 30 milijuna eura s rokom izvođenja od 18 mjeseci. Za drugu fazu radova, koja se odnosi na rekonstrukciju dvorane 2, izrađeni su glavni projekti i ishođena je građevinska dozvola. U tijeku je izrada izvedbenog projekta i troškovnika radova, nakon čega se može pokrenuti javna nabava za izvođača radova. Procijenjena vrijednost radova na drugoj fazi je šest milijuna eura, uz rok izvođenja radova od šest mjeseci. U trećoj fazi predviđa se kompletna energetska obnova zgrade, kao i cjelovito uređenje interijera, naveli su iz Grada.
I na izgradnji bazena u naselju Špansko, prvom bazenu u zapadnom dijelu grada, radovi su započeli krajem srpnja. Radi se o investiciji od 32 milijuna eura koja se financira iz gradskog proračuna, a rok za završetak je 18 mjeseci.
– Moderno kupalište sadržavat će veći sportsko-rekreacijski bazen, manji edukacijsko-rehabilitacijski bazen, saunu i wellness zonu, tribine za 300 gledatelja te korektivnu dvoranu. Cijeli kompleks imat će jednu podzemnu i dvije nadzemne etaže, ukupne građevinske bruto površine od 5.900 kvadratnih metara. Tome treba dodati i opremanje objekta u procijenjenoj vrijednosti od 1,4 milijuna eura bez PDV-a, naveli su iz grada. Istaknuli su da je na ovaj projekt čekano gotovo 20 godina, ali nisu istaknuli da pitanje parkiranja za ovaj projekt nije riješeno – u Španskom, naime, stanovnici svoje automobile uveliko parkiraju po zelenim površinama zbog nedostatka parkirnih mjesta. Tomašević je na otvorenju radova rekao da to pitanje tek treba doći na red, dok je za druge projekte parkiralište uglavnom dio projekta.
Izgradnja tramvajske pruge u Sarajevskoj označit će prvo proširenje tramvajske mreže u Zagrebu nakon 20 godina, kojim se otvara novi južni ulaz u grad, a u tramvajsku mrežu povezat će se naselja istočnog dijela Novog Zagreba. Radovi na izgradnji tramvajske pruge će se izvoditi istovremeno s izgradnjom Sarajevske ulice s dva kolnika te pješačko-biciklističkim stazama s obje strane. Uz pretpostavku uspješnog natječaja za izbor izvođača, početak radova planira se krajem ljeta, uz očekivano trajanje od 12 mjeseci. Procijenjena vrijednost radova izgradnje Sarajevske ceste s komunalnom infrastrukturom i tramvajskom prugom iznosi 25 milijuna eura.
U pripremi je i izgradnja tramvajske pruge u Heinzelovoj ulici, od Ulice kralja Zvonimira do okretišta Savišće, ukupne duljine 3,75 km. Trenutno je u završnoj fazi izrada projektno-tehničke dokumentacije kako bi se tijekom ovog ljeta pokrenuli postupci javne nabave za odabir izvođača radova, s očekivanim početkom radova krajem ove godine. Procijenjena vrijednost gradnje je 32 milijuna eura s PDV-om.
Izrada glavnog projekta za rekonstrukciju stadiona u Kranjčevićevoj je pri kraju, nakon čega slijedi izrada izvedbenog projekta s troškovnikom, a na osnovi kojeg će se provesti javna nabava za izvođenje. U Gradu očekuju da će nabava za izvođača biti na jesen, te da će radovi krenuti krajem ove ili početkom iduće godine. Trenutni kapacitet stadiona iznosi 5.350 sjedećih mjesta, a nakon rekonstrukcije kapacitet stadiona iznosit će oko 11.000 sjedećih mjesta. Građevina stadiona otvorit će se prema gradu, uz ukidanje parkirnih mjesta duž Kranjčevićeve te formiranje novog, ozelenjenog trga čime će se stvoriti ugodniji gradski ambijent.
Za obnovu Kina Europa izrađena je novelacija glavnog projekta te je Grad Zagreb prijavio projekt na EU sufinanciranje. Po izradi novelacije izvedbenog projekta i troškovnika Grad će raspisati javnu nabavu za odabir izvođača radova i opremanje te se očekuje da će radovi početi krajem ove godine.
Projektom priuštivog stanovanja u naselju Podbrežje planirana je izgradnja višestambene zgrade s 288 stanova, za oko tisuću stanovnika. Stambeno-poslovna građevina imat će ukupnu površinu od 31.000 četvornih metara, u sklopu koje će biti podrum, prizemlje i osam katova, s 288 stanova i tri poslovna prostora. Planirani su stanovi različite sobnosti, namijenjeni svim socijalnim skupinama, što bi trebalo pridonijeti povećanju priuštivosti stanovanja u Zagrebu, navode iz Grada. Ukupna vrijednost investicije bit će oko 40 milijuna eura, a postupak javne nabave za izvođača radova je pri kraju, s planiranim početkom radova najesen ove godine. Iz Grada poručuju kako nakon ove zgrade planiraju naručiti projekte za nove višestambene zgrade, kako u naselju Podbrežje, tako i u ostalim dijelovima grada.