Ivan Penava (Snimio Slavko Midzor/Pixsell)
Predsjednik Domovinskog pokreta (DP) Ivan Penava izjavio je u četvrtak daje stranka, u slučaju da ne dođe do dogovora s HDZ-om, otvorena za opciju dogovora s drugom stranom, ali i za opciju ponavljanja parlamentarnih izbora.
"Sve su opcije otvorene, razgovaramo sa svim stranama s puno uvažavanja i bez ucjenjivanja. Jesmo za opciju da se dogovorimo, ali ako se ne dogovorimo, otvoreni smo za opciju dogovora s drugom stranom, a u konačnici i za opciju novih izbora", rekao je Penava u izjavi medijima na pitanje o pregovorima s HDZ-om, nakon obilježavanje godišnjice pogibije 12 hrvatskih redarstvenika u Borovo selu.
Nikakva imena i ministarstva nisu još u središtu tih pregovora, kazao je Penava te ponovio da Domovinski pokret ni u kojem slučaju neće pristati na sudjelovanje SDSS-a u vladi ili saborskoj većini koja će podržavati novu vladu.
"Svjesni ste tko ima kontinuitet vlasti u Hrvatskoj, a to je SDSS. Oni su jedini zaključak koji možete izvući kada govorimo o tome zašto nisu kažnjeni zločinci za Borovo sela, zašto još uvijek tamo stoji spomenik četničkim vojvodi odgovornog za masakr. To je točka preko koje ne prelazimo, taman izazvao nove izbore po tisuću puta", ustvrdio je Penava.
Na pitanje je li im lakše pregovarati s Andrejom Plenkovićem ili Ivanom Anušićem, Penava odgovara da "poštuju sve partnere s kojima razgovaraju i ne ucjenjuju glede toga tko treba pregovarati s druge strane". Što se tiče ostavke zastupnice Vesne Vučemilović na stranačke dužnosti u Hrvatskim suverenistima, rekao je da su njezine izjave u zadnjih nekoliko dana bile sasvim jasne
"Uzimajući u obzir raspored snaga nakon ovih izbora, jasno je što je desnica, što su konzervativne snage u državi, a što je ono nešto drugo. Naši zahtjevi nisu nikakvi desničarki zahtjevi, već normalni i ljudski", napomenuo je.
Zastupnik DP-a Stipo Mlinarić istaknuo je da SDSS ne može sudjelovati u vlasti, a svi koji su postavljeni u institucije političkim putem moraju otići sa smjenom vlasti, poručio je.
"Gdje piše da SDSS mora sudjelovati u vlasti? Nigdje. I nigdje nema u Europi, samo u Hrvatskoj. Netko treba reći jednom da je dosta te trgovine. Ni pripadnici srpske nacionalnosti ne podržavaju politiku SDSS-a jer da podržavaju glasali bi za njih. Na popisu stanovništva se 185.000 ljudi izjasnilo da su Srbi, a za SDSS je glasalo njih 35.000.", rekao je.
Mlinarić je naglasio da stranka neće odustati od onoga što je obećala biračima prije izbora, ni zbog premijerskog ni zbog bilo kojeg ministarskog mjesta, ako bi im se to ponudilo.