NAKON BIJELOG ŠTRAJKA

Ivana Bilušić, glasnogovornica Udruge hrvatskih sudaca: "Nema govora o popuštanju, zato idemo razgovarati"

| Autor: Vanja Vesić
(Arhiva Novi list)

(Arhiva Novi list)


Nema govora o nikakvom uzmaku Udruge hrvatskih sudaca (UHS), poručila je u razgovoru za naš list glasnogovornica sudačke udruge Ivana Bilušić, demantirajući špekulacije da su popustili u pregovorima s Vladom u pitanju indeksacije sudačkih plaća, definiranju platnih razreda i koeficijenata.

Mjere upozorenja koje su započele 22. siječnja završile su u petak, dan nakon što je ministar pravosuđa Ivan Malenica prvi put sjeo za stol s udrugama sudaca i državnih odvjetnika od početka tzv. bijelog štrajka. Od ponedjeljka sudovi započinju s uobičajenim radom uoči druge runde razgovora sudaca s resornim ministrom.

Zakon o plaćama

– Mjere upozorenja završile su, kako je bilo i planirano 2. veljače, i nema govora da smo odustali od naših zahtjeva. To se ne treba dovoditi u vezu. Zato i idemo u razgovore s Ministarstvom pravosuđa početkom tjedna. Pojedini političari to su željeli pokazati kako smo popustili. No, mi nismo političari koji percipiraju sve kao sukob u kojem jedna strana mora izgubiti, a druga pobijediti.

Mjere upozorenja imale su cilj ne da bismo ucijenjivali, nego da bismo jasno dali do znanja da smo ustrajni, ali isto tako i spremni na dijalog. Treba ponovo napomenuti i ukazati da smo svjesni kako se ne može u nekoliko sati ili za nekoliko dana zgotoviti cjeloviti Zakon o plaćama pravosudnih dužnosnika.

I zato idemo u pregovore kako bismo definirali i stavili na papir sve ono što treba biti u novoj regulativi. Želimo novo i trajno zakonsko rješenje koje će dugoročno vrijediti i u mandatu budućih vlada, a ne da se stalno ide u izmjene i dopune zakona, kazala je Bilušić i dodala:

– Možemo potvrditi da će se s Ministarstvom pravosuđa govoriti o dinamici i sadržaju budućeg zakona, dakle o indeksaciji, platnim razredima i koeficijentima, što je ionako još prošle godine definirano. No, o rokovima se još uvijek ne može govoriti jer još uvijek ništa nije dogovoreno. Dakle, idemo razgovarati s jasnih pozicija, kazala je Bilušić, dodajući da mjere upozorenja nisu završile ni zbog neke konkretne ponude od strane Vlade.

Suci prema lanjskom obećanju Vlade traže da se u zakon kojim se reguliraju njihova primanja uvede tzv. indeksacija, odnosno da se usklade osnovice plaća sudaca s prosječnom bruto plaćom zaposlenih u pravnim osobama u prethodnoj godini te sustav platnih razreda.

– Indeksacija nam je važna jer će se na taj način moći pratiti osnovica sudačke plaće s realnim gospodarskim prilikama i prevenirati da se ponovo dovedemo u ovakve slične situacije, moleći za korekcije izvršnu granu vlasti koja je ravnopravna sa sudbenom vlasti, dodala je Bilušić, poručivši javnosti kako je sucima u interesu da pravosuđe bude efikasno i u službi pravde i građana.

Ponovo ročišta

Iz Vlade su sredinom tjedna stizale neobične poruke pa je premijer Andrej Plenković uoči prvog sastanka poručio kako u mandatu sadašnje vlade neće biti opcija za indeksaciju i platne razrede sudaca. No, suci nisu osamljeni. Novi zakon tiče se i državnih odvjetnika koji su se također pridružili sudačkim mjerama upozorenja.

Od ponedjeljka ponovo će se održavati sva ročišta, tako i ona u građanskim predmetima poput razvoda, ostavinskih rasprava i sl. Mjerama upozorenja u protekla dva tjedna UHS je ukazivao na činjenicu da plaće sudaca nisu usklađivane s gospodarskim trendovima već 25 godina. Podsjećamo, od 2000. godine naovamo prosječna plaća rasla je 125 posto, dok je plaća sudaca stagnirala i gubila na vrijednosti.

Prosječna plaća općinskog suca prije 24 godine bila je 2,7 puta veća od prosječne plaće u državi, dok je taj omjer danas pao na 1,77, iz čega se može zaključiti da je vrijednost plaće, odnosno standard prvostupanjskog suca, smanjen za 34 posto.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter