(Snimio Marin Smolčić / Novi list)
U kratkom vremenskom razdoblju otočka tvrtka Eko-Lika i njihov finalni proizvod peleta Woolee od odbačene ovčje vune postao je ekološki hit u Hrvatskoj i regiji. Gotovo da nema izložbe gdje su se ove pelete pojavile, a da nisu stekle neku nagradu ili priznanje za inovativnost i posebnost ideje kojom se kancerogena ovčja vuna uz pomoć posebne tehnologije pretvara u visoko kvalitetno organsko gnojivo.
Kako nam je rekla voditeljica projekta Dragica Jerkov ovaj projekt dobio je već mnogo vrijednih priznanja, a zadnje od Gradskog vijeća Grada Otočca tijekom Svečane sjednice
povodom Dana Grada Otočca. Ova tvornica otvorena je lani u srpnju i prva je takve vrste u Hrvatskoj i regiji, s tehnologijom utkanom u održivi razvoj.
Od same pojave Woolee peleta na tržištu, stručne analize su pokazale kako je riječ o potpuno prirodnom i biorazgradivom gnojivu, što znači da je ekološki prihvatljivo i ne šteti okolišu.
Ovo univerzalno gnojivo može se koristiti za hranidbu i sadnju biljaka, dohranu tijekom rasta, kao i za presadnice i lončanice. Bez obzira na uvjete, WOOLEE gnojivo je uvijek učinkovito, a bitno je naglasiti kako se može koristiti u ekološkoj proizvodnji
povrća.
U Otočcu se počeo proizvoditi i WOOLEE repelent, također od ovčje vune, koji pruža efikasnu ekološku zaštitu od puževa. Voditeljica projekta Dragica Jerkov ističe odlične
rezultate analiza svojih proizvoda.
-Naše pelete zadržavaju vlagu u tlu, što pomaže u štednji vode. Također alkalizira i rahli tlo, poboljšavajući njegovu kvalitetu. Bogato je dušikom, kalijem i ostalim nutrijentima koji su ključni za zdrav rast biljaka.
Najbolje od svega, hranjive tvari se polako otpuštaju tijekom najmanje šest mjeseci, što osigurava kontinuiranu prehranu biljaka.
Njegova jednostavna primjena omogućuje da ga koristmoe bez rizika od predoziranja biljke, a može biti i u direktnom doticaju s korijenom biljaka, rekla nam je Dragica Jerkov. Prema njezinim riječima u Hrvatskoj intenzivno raste broj hoby poljoprivrednika koji u svojim vrtovima i okućnicama uzgajaju povrće na potpuno ekološki način.