Gari Cappelli i Nenad Črnac
Predsjednik Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora Gari Cappelli primio je u radni posjet Nenada Črnca, počasnog konzula Narodne Republike Bangladeš u Republici Hrvatskoj.
Na sastanku, počasni konzul Črnac predstavio je svoj dosadašnji rad te istaknuo kako je u studenome prošle godine otvoren počasni konzulat u Zagrebu.
Naime, Narodna Republika Bangladeš nema rezidentnog veleposlanika u Republici Hrvatskoj već Nj. E. Riaz Hamidullah Hrvatsku pokriva iz Den Haaga u Nizozemskoj.
Počasni konzul Črnac naveo je kako je Narodna Republika Bangladeš sa 177 milijuna stanovnika jedno od najuspješnijih gospodarstava u Aziji koje bilježi izuzetno visoke stope gospodarskog rasta od 6,8 posto godišnje te kako u tome smislu postoji veliki prostor za ostvarivanje dobre gospodarske suradnje jer je Narodna Republika Bangladeš prepoznala Hrvatsku kao potencijalnog strateškog partnera.
Zbog toga je počasni konzul naglasio važnost otvaranja počasnog konzulata u Zagrebu, koji pokriva cijelu Hrvatsku i koji će raditi na osnaživanju suradnje između dviju država, posebice na području gospodarstva, ali i kulture i obrazovanja.
Črnac je naglasio kako će jedan od fokusa njegovoga rada biti usmjeren na tvrtke u Hrvatskoj koje će prepoznati svoj interes za poslovanje u ovoj ekonomski brzorastućoj državi Azije. Veliki gospodarski potencijal za suradnju postoji i u području inovacija te IT sektora.
S druge strane Narodna Republika Bangladeš želi izvoziti svoje proizvode i usluge u Europsku uniju, gdje hrvatske luke imaju komparativnu prednost u odnosu na druge luke na Sredozemlju.
Dobna struktura u Narodnoj Republici Bangladešu izrazito je mlada.
U tome smislu, postoji interes za transfer znanja i tehnologija pa stoga počasni konzul Črnac nastoji povezati sveučilišta u Republici Hrvatskoj s onima u Narodnoj Republici Bangladešu, a to se posebno odnosi na sveučilišta u Zagrebu i Rijeci, kako bi se razvila potencijalna nastavna i istraživačka suradnja.
S obzirom da Hrvatska ima potrebu za zapošljavanjem strane radne snage, Črnac i u tome vidi mogućnost suradnje između dvije zemlje. Prema dostupnim podacima u Hrvatskoj radi oko 8000 radnika iz Bangladeša, posebice u sektoru brodogradnje i građevinarstva, koji su u svijetu prepoznati kao odlični radnici.
Stoga su mnoge europske države već krenule osnivati vizne centre kako bi se olakšale procedure za ishođenje radnih dozvola zainteresiranim radnicima iz Bangladeša s ciljem privlačenja kvalificirane obrazovane radne snage koja nedostaju na njihovim tržištima rada.
Predsjednik Odbora za vanjsku politiku, Cappelli, pohvalio je rad počasnog konzula koji u svojem djelovanju nastoji na gospodarskome planu povezati dvije države, a posebno veliki interes za suradnjom postoji u području građevinarstva, prometa i logistike.
U tome smislu Luka Rijeka, koja širi svoje kapacitete može poslužiti kao ulazna luka za robu i usluge koji dolaze u Europu iz Bangladeša.
Gari Cappelli zahvalio se počasnom konzulu Črncu na informacijama koje je predstavio te mu zaželio mnogo uspjeha u daljnjem radu na izgradnji mostova suradnje između Hrvatske