(Snimio Marin Smolčić / Novi list)
Žitelji sela Kuterevo nadomak Otočca doista su rijedak primjer iskazivanja ljubavi prema svojoj tradiciji, kulturnom naslijeđu, svojemu selu, ali i prkosnom i studenom Velebitu, a od nedavno i svjetski poznatom Utočištu za medvjede.
Kuterevci su već stoljećima poznati kao vrsni majstori koji od drveta prave sve što se može napraviti. U šali će vam tamošnji majstori stolari reći da bi napravili i peć od drveta, kada bi to bilo moguće. Ipak, sve oko Kutereva neraskidivo je vezano uz tamburicu dangubicu ili kuterevku, kako je neki zovu. Ovo je jedino tradicionalnoautohtono žičano i starinsko glazbalo s ovih prostora pa nije ni čudo što se kuterevski KUD zove upravo "Dangubica". Na zadnjoj svečanoj sjednici Grada Otočca zasebnu nagradu Grada Otočca za zapažen uspjeh u promicanju nematerijalne kulturne baštine kroz njegovanje izvornog pjevanja nagrađena je Ženska pjevačka skupina "Dangubice" iz Kutereva, iz KUD-a "Dangubice" -Kutererevo. U dostavljenom obrazloženju Odboru za nagrade Grada Otočca stoji kako je ova družina osnovana prije 13 godina, pri čemu Ženska pjevačka skupina KUD-a "Dangubice" Kuterevo neprekidno i vrlo uspješno djeluje.
A di sve nismo pivale...
Tajnica ove pjevačke skupine Josipa Rončević naglašava kako ekipu zbora "Dangubice" čini 20-ak pjevačica u rasponu od 18 do 85 godina. Njeguju izvorno pjevanje sela Kutereva i šire okolice, ali također aktivno djeluju i nastupaju na svim priredbama i manifestacijama KUD-a "Dangubice". Tajnica Josipa ističe kako je godišnja dinamika nastupa ovoga zbora ponekad prebukirana jer nastupaju na svim vjerskim događanjima i u crkvenom zboru župe Kuterevo (Božić, Uskrs, Karmenica...). Upravo zato je Ženska pjevačka ekipa "Dangubica" prema kriterijima i pravilima struke i publike puno pridonijela u prenošenju kulturne baštine Kutereva, Grada Otočca, Gacke doline, Velebita i Like, ali i Hrvatske. Ono o čemu se puno ne govori jest istina po kojoj su Dangubice u svim svojim aktivnosti poticale međugeneracijsku solidarnost i unaprijedila kulturni život sela Kutereva, ali i povećale interes mladih i starih skupina radi poticanje kulturnog amaterizma s ciljem očuvanja kulturne baštine, zaštite, obnove i revitalizaciju kulturne i prirodne baštine sela Kutereva i lokalne zajednice Grada Otočca. Josipa Rončević pri tome ističe:
- Nastupale smo na Smotri malih vokalnih sastava Like Otočac, zatim na Smotri folklornog pjevanja "Med sobom smo zapjevale" u Horvatima. Divno je bilo i na Slunjskoj večeri Bećarca u Slunju. Nastupale smo na manifestaciji "Ajmo na divane" u Gospiću, predstavile smo se na Pansionskoj Baštini u Zagrebu. Uslijedila je Međunarodna smotra folklora Zagreb, kao i Međunarodni festival tradicijskog pjevanja u Subotici – Republika Srbija. Na Susretima malih vokalnih sastava Hrvatske u organizaciji Hrvatskog Sabora Kulture nastupile smo u Koprivnici i Đurđevcu.
Struka i publika nagradile su nas nominacijom za Porin u kategoriji za najbolji album folklorne glazbe ("Kuterevo selo ispod gore"). Naša Ženska pjevačka skupina osvojila je 1. mjesto na državnom natjecanju malih vokalnih sastava u Koprivnici 2021. i 2022. godine, dok smo lani osvojile 1. mjesto na državnom natjecanju malih vokalnih sastava u Đurđevcu. Međunarodni festival tradicijskog pjevanja u Subotici donio nam je 2. mjesto.
U Lici je "Dangubica"“ presudna za širenje nematerijalne baštine
Izdan je audio (CD) album "Kuterevo selo ispod gore" koji sadrži 15 izvornih napjeva, pjesama i kola Kutereva i Like, kao i "Prošeta momče kroz selo", audio CD sadrži 23 izvornih napjeva Kutereva i Like. Tu je i "Momci srebro, a cure su zlato, Kuterevo to je tebi dato" audio CD i USB stick sadrži 18 izvornih napjeva i kola Kutereva.
Budući da kulturni život predstavlja nematerijalnu kulturnu baštinu, ona je bitan kao kulturna i narodna baština može biti zanimljiv dio originalne turističke ponude seoskog turizma čime doprinosi ekonomskom razvoju mjesta i raznovrsnosti turističke ponude grada Otočca i lokalne zajednice, zaključuje Josipa Rosandić.
U ovim tehnološki uzavrelim godinama u Kuterevu se počesto čuje pjesma ženskih vokala. To mnoge članice zbora "Dangubica" daju svoj obol tradiciji i spremno će zapjevati na svakom okupljanju. Bez medija, važno je samo da svojom pjesmom uveličaju starinska okupljanja i radionice žena na kojima se i danas u tkanju i ručnom radu koristi tehnologija i alati stariji od 300 godina.