(Arhiva Novog lista)
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević ne misli da će izgubiti iduće izbore “na smeće”. Štoviše, misli da će ih upravo na tom problemu ponovno dobiti.
“Ja mislim da ćemo ih dobiti upravo na smeću jer riješiti problem koji su 20 godina različite političke opcije obećavale da će ga riješiti, a nisu. A i vidi se danas kako različite političke opcije reagiraju na naše planove za centar za gospodarenje otpadom (CGO), kako svi kritiziraju, a nitko ne nudi alternativu. Niti oko lokacije, kamoli oko nečeg drugog”, rekao je Tomašević za RTL Direkt.
Najavio je da će u Resniku biti izgrađen Centar za gospodarenje otpadom.
“Tamo će se graditi centar i postrojenje u isto vrijeme – i postrojenje za obradu miješanog otpada; i sortirnica za ono što građani odvajaju – papir, plastiku, metal koje odvoje u kućanstvima; te postrojenje za obradu biootpada iz kućanstva. To su tri postrojenja u jednom. Ti CGO-i nove generacije, za razliku od Marišćine i Kaštjuna, u potpunosti su zatvorenog tipa, pod stalnim podtlakom i nikakvih neugodnih mirisa nema. Bih li ja živio pored takvog odlagališta? Da, apsolutno”, dodao je.
Navodi kako Centar koji na Gradsku skupštinu ide 25. siječnja ima 3 varijante, a sve koštaju oko 140 milijuna eura i nijedna ne predviđa energanu.
“To što će biti u Resniku nije energana. Međutim, u svim centrima za gospodarenje otpadom u Hrvatskoj pa tako i ovdje, jednom nakon što mehaničkim procesima izdvoje sve vrijedne sirovine, obradi biološka frakcija… ostat će za spalivanje. Gdje će se to spaljivati? Grad Zagreb bit će u potpuno istom problemu kao i sve županije koje imaju te centre gdje će biti energana, to je pitanje na koje mora odgovoriti Vlada. To je nacionalno pitanje i problem, to se tiče proizvodnje električne energije kombinirano s toplinskom energijom – mora odgovarati Vlada”, ustvrdio je Tomašević.
Voditeljica ga je potom podsjetila na njegovu izjavu iz 2017. kad je rekao da je spalionica u Resniku najštetnije rješenje za ljude. Zašto je tako govorio?
“Zato što sam bio protiv spalionice od 400 tisuća tona. Mi smo na Jakuševcu u godinu dana – zato što smo uveli novi model naplate otpada i zato što se još više odvaja – za četvrtinu smanjili količinu koja se odlaže. To je sad manje od 150 tisuća tona. Originalni plan prošle vlasti bio je da nema nikakvog odvajanja, nikakvog recikliranja, nego samo da je miješani otpad”, rekao je.
Kaže i kako su sve političke opcije u zadnjih 20 godina najavljivale zatvoriti Jakuševec.
“Nitko to nije napravio, mi hoćemo. Kad? Do 2028. Ni jedna opcija i vlast nije došla s konkretnom studijom, lokacijom na Gradsku skupštinu do sad. Ovo je korak koji radimo idući tjedan koji nitko do sad, vezano za zatvaranje Jakuševec, nije napravio”, rastumačio je Tomašević.
Upitan je i za pad rejtinga na početku superizborne godine.
“Nekad pada, nekad raste, a kad raste – to je kratkoročna situacija. Ključni su trendovi: četiri vrtića smo izgradili prošle godine, ove godine ćemo ih izgraditi 10. Na sve dugove koje smo vratili, na sve mjere roditelja odgojitelja dobili smo sve sudke bitke… Sad smo pokazali hrabrost i odgovornost jer idemo na raskid koncesije za pročistač otpadnih voda koja je trajala 24 godine. Nitko nije imao hrabrosti to napraviti, mi jesmo, ali ne brzopleto, nego na temelju višemjesečne pripreme, ugledne međunarodne revizorske tvrtke koja tvrdi da bi ostanak u koncesijskom ugovoru bio 420 milijuna eura, a ako izađemo to će koštati manje. To sve je povezano s CGO u Resniku i time da ćemo preko 300 milijuna eura uložiti u vodoopskrbnu mrežu da nam ne pucaju više cijevi, da oni koji nisu imali priključak za vodu i kanalizaciju da ga imaju, te da napravimo treći stupanj pročišćavanja otpada kako bismo imali još viši standard”, rekao je Tomašević.
Komentirao je i optužbe premijera i ministara da Zagrepčani neće dobiti povišice zbog njega.
“Naravno da mi smeta. Naročito što nam je isti HDZ, zajedno s Milanom Bandićem, ostavio 120 milijuna eura ilegalnog deficita. Gradska skupština nas je obvezala da 5 godina moramo raditi suficit. Mi smo jedini grad u Hrvatskoj koji mora imati više prihoda od rashoda. Ne mislim da je kriva bila odluka uvesti maksimalnu stopu. Bitnije su režije i cijene komunalnih računa – od javnog prijevoza, otpada, vrtića nisu išle gore, unatoč inflaciji”, zaključio je Tomašević.
Upitan je i za zatvaranje kluba Pločnik, važnog mjesta zagrebačke alternativne scene.
“Mora biti mjesta za Pločnik. E sad, hoće li ostati na toj lokaciji? To je privatni prostor. Nadam se da će doći do dogovora sa svim stranama – s likvidatorom s kojim vlasnici Pločnika vode razgovore. Ako ne bude, imat ćemo natječaj za poslovne prostore. Vjerujem da će se naći druga lokacija. To možda nije najbolje rješenje, nego je najbolje rješenje ova lokacija”, rekao je Tomašević, piše Danas.hr.