Obitelj Schlutz
Nakon ozbiljnih problema s realizacijom prava za osobe s invaliditetom, na koje su naišli nakon što su se iz Njemačke doselili u Istru, obitelj Schlutz danas je zadovoljna jer su se stvari počele mijenjati na bolje.
Kada su se Daniela i Oliver Schlutz lani doselili u Hrvatsku sa svojim udomljenim sinom Elmedinom, ostali su, naime, bez ikakvih prava temeljem njegovog invaliditeta jer su ta prava bila uvjetovana boravkom u Hrvatskoj od najmanje pet godina.
Stupanjem na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku, 18-godišnji Elmedin Schlutz dobio je pravo na inkluzivni dodatak koji objedinjuje četiri dosadašnje naknade za osobe s invaliditetom.
Njegovi se udomitelji nadaju da će ta naknada Elmedinu omogućiti bolju kvalitetu života i pokriti značajan dio troškova koje imaju.
Uz to su aplicirali i za uslugu osobnog asistenta, koja bi također od ove godine, prema najavama nadležnih, trebala biti daleko dostupnija osobama s invaliditetom nego ranijih godina.
– Aplicirali smo za osobnog asistenta za Elmedina 14.-tog prosinca, a za inkluzivni dodatak 5. siječnja. Još uvijek ne znamo koji će iznos Elmedinu biti dodijeljen, i hoće li to pokriti sve njegove troškove, kaže Daniela Schlutz.
Iznos inkluzivnog dodatka, naime, ovisi o stupnju oštećenja, a kreće se u rasponu od 138 do 720 eura mjesečno.
"U Njemačkoj je Elmedin imao potvrđen 100-postotni invaliditet i primao je najvišu razinu podrške koju osoba s invaliditetom može dobiti.
Sada je Područni ured Pula Hrvatskog zavoda za socijalni rad pokrenuo postupak priznavanja prava na uslugu osobne asistencije, pa ćemo vidjeti kako će proći to vještačenje", dodaje Elmedinova udomiteljica.
Visina inkluzivnog dodatka, kao i broja sati osobne asistencije na koju će Elmedin imati pravo, ovisi o Barthelovom indeksu kojim se procjenjuje razina neovisnosti koju osoba ima u obavljanju osnovnih aktivnosti, odnosno procjenu postojanja fizičkog ili neurološkog invaliditeta koja stvara poteškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka.
Nakon što 8. veljače Elmedin prođe medicinsko vještačenje, bit će izvjesnije s kakvom podrškom će taj mladi useljenik iz Njemačke moći računati u našoj državi.
Ovaj 18-godišnji mladić, o kojem su se njegovi udomitelji počeli skrbiti dok je bio šestomjesečna beba, ima autizam i višestruka tjelesna oštećenja zbog kojih treba cjelodnevnu pomoć i njegu.
U Njemačkoj je imao svu potrebnu podršku države temeljem svog invaliditeta, a dolaskom u Hrvatsku ostalo mu je jedino pravo na pohađanje Škole za odgoj i obrazovanje u Puli.
Najnovije zakonske izmjene spasile su stvar, jer nisu postavile tvrdi uvjet 5-godišnjeg boravka u Hrvatskoj kao preduvjeta za realizaciju prava. Ipak, za obitelj Schlutz unatoč dobrim vijestima ostaju otvorena neka pitanja.
– Još uvijek ne znamo kada će se Elmedin moći preseliti. U Uredu pučke pravobraniteljice rečeno nam je da se on odmah može upisati na listu za organizirano stanovanje.
Nismo ni očekivali da će mjesto dobiti odmah, no rečeno nam je da je lista čekanja duga šest do sedam godina, pa bi bilo dobro da se on na nju upiše čim prije, kaže Daniela.
Poslali su jučer zahtjeve centrima za rehabilitaciju u Puli i Rijeci, s pitanjem kada i kako Elmedin može doći na listu čekanja.
– U Zavodu socijalne skrbi u Puli rečeno nam je da se Elmedin na tu listu može prijaviti tek kad u Hrvatskoj bude imao prijavljeno prebivalište.
A to će biti u ljeto 2027. Rečeno nam je, također, da mjesto ne može dobiti dok ne napuni 21 godinu, prepričava Elmedinova udomiteljica.
Čini joj se, kaže, da se stvari mijenjaju na bolje, kako za njihovog udomljenog sina, tako i za sve druge osobe s invaliditetom u Hrvatskoj.
"Ovo su jako dobre vijesti. Možda ministri odluče promijeniti i uvjete za pristup organiziranom stanovanju. Bilo bi to fantastično", zaključuje Daniela Schlutz.