(Arhiva Novi list)
Nakon Beroševe akcije skraćivanja listi čekanja na dijagnostičke pretrage ispod 270 dana, u sustavu CEZIH, koji prati liste čekanja po bolnicama, na najtraženije pretrage, poput MR-a i CT-a, danas se čeka iznenađujuće kratko.
Tako se primjerice u KBC-u Rijeka na prvi slobodni termin za MR mozga čeka nula dana, na MR dojke šest dana, a sve ostale pretrage magnetskom rezonancom čekaju se kraće od tri dana!
Prema istom izvoru, čekanja nema ni u KBC-u Osijek, u KB-u Dubrava prvi slobodni termin za MR mozga je već za mjesec dana, 13. veljače, u KBC-u Zagreb 1. ožujka, u KBC-u Sestara milosrdnica 10. travnja, a u KBC-u Split 17. srpnja, što znači da se u toj bolnici na magnet i dalje čeka oko 180 dana.
Slična je situacija i s CT-snimanjem, pa se tako u Vinogradskoj primjerice do CT-a većine organa može doći u roku od samo tri dana, a na CT mozga u roku od 14 dana. Na Rebru se na CT čeka maksimalno 22 dana, no prvi termini za većinu pretraga dostupni su za samo dva dana. U riječkom KBC-u pak prosjek čekanja na CT pregled iznosi 79 dana, a prvi slobodni termini su početkom travnja.
Takvi su barem pokazatelji lista čekanja »na papiru«, odnosno u informacijskom sustavu CEZIH koji je jedino mjesto gdje se može provjeriti duljina čekanja na pojedinu pretragu. U stvarnosti, situacija je nešto drukčija. Svjedoči to primjer pacijentice koja se ovih dana u Vinogradskoj naručila na MR mozga, a termin za pretragu dobila je tek za 20. siječnja 2025. godine, što znači da će magnet čekati dulje od godinu dana. I u udrugama pacijenata svjedoče da je realno stanje drukčije od onog koje prikazuju liste čekanja.
– Prije koji dan uputio sam pacijenta na prvi slobodan termin HZZO-a koji se navodi u sustavu, ali ga on nije dobio, već mu je rečeno da je taj termin popunjen za branitelje, svjedoči Ivica Belina, predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu.
Navodi i slučaj pacijentice koja nakon ugriza krpelja ima neurološke ispade, a na prvi pregled reumatologa u Vinogradskoj naručena je za – 2026. godinu!
Kad je riječ o prvim specijalističkim pregledima, stanje je loše kao i lani, a liste čekanja nisu se smanjile.
Na prvi pregled endokrinologa u KBC-u Rijeka čeka se 314 dana, pregled fizijatra 191 dan, a pregled kardiologa 136 dana.
Na Rebru ili u Vinogradskoj prvi pregled kardiologa čeka se dulje od 200 dana, a na hematološki pregled u svim bolnicama čeka se dulje od 100 dana.
U bolnicama, međutim, tvrde da je stanje na terenu nešto drukčije od tih brojki.
Liste čekanja za dijagnostiku u Vinogradskoj sveli na 270 dana– Mogu se pojaviti vrlo skori termini za MR ili CT ako je netko odustao ili otišao kod privatnika, to je moguće, komentira Davor Vagić ravnatelj KBC-a Sestara milosrdnica. Liste čekanja na dijagnostiku sveli su, tvrdi, na 270 dana, a ako pacijent dobije kasniji termin, moguće je da je upućen na kontrolu. U Vinogradskoj se sada radi na redukciji vremena čekanja na specijalističke preglede. – Smanjujemo ih boljom organizacijom rada. To je sada svakodnevni posao, zaključuje. |
Novi sustav lista čekanja djelomice se ograđuje od točnosti podataka koje objavljuje, uz upozorenje kako je točnost prikazanih podataka u nadležnosti zdravstvenih ustanova.
Sustav vodi evidenciju o prvih pet slobodnih termina za pojedinu pretragu, o listama čekanja za medicinski postupak i listama čekanja za pojedinu zdravstvenu ustanovu, ali više ne prikazuje prosječno vrijeme čekanja na neku pretragu ili ukupni broj pacijenata na listi.
Činjenica je da neki pacijenti i dalje na pretrage čekaju bitno dulje od prvih slobodnih termina koji se tamo ističu. O čemu se zapravo radi, i jesu li podaci o prvim slobodnim terminima za pojedine pretrage uopće relevantni pitali smo nadležne u našim bolnicama.
U KBC-u Rijeka kažu da su liste čekanja za sve dijagnostičke postupke sveli na rok kraći od 180 dana, a svakodnevno kontroliraju sve liste čekanja kako bi se uočila potencijalna nova »uska grla«.
– Slikovne dijagnostičke pretrage uspjeli smo smanjiti kombinacijom mjera; ažurirali smo liste tako što cijeli tim osoblja, od administrativnog osoblja do inženjera radiološke tehnologije, uz koje smo angažirali i studente, naziva pacijente i po potrebi revidira termine narudžba, kažu u ravnateljstvu KBC-a.
»Kad gledate magnet, pojave se jako rani termini jer mi vrlo intenzivno provjeravamo hoće li pacijenti doći. Neki su pretragu odradili, neki su odustali.
Kad obiteljski liječnik uđe u sustav, vidi sve slobodne termine«, navodi ravnatelj Alen Ružić.
Prvi specijalistički pregled, tvrdi, čeka se najdulje 60 dana, a činjenicu da liste čekanja u CEZIH-u izgledaju puno duže pripisuje manjkavom upisivanju pregleda.
– Kad se pacijenta naruči za kontrolni pregled za šest i više mjeseci, taj se pregled prikazuje kao prvi pregled, što on to nipošto nije. Zasad smo uspjeli pročistiti liste nehitnih dijagnostičkih pretraga, ali ne i pregleda, jer se taj posao mora odraditi »ručno«, što predstavlja vremenski i kadrovski izazov.
Uočeno je i da tzv. vanjski liječnici prilikom narudžbe pacijenata u e-sustavu usprkos slobodnim terminima odaberu daljnji datum, a pritom ispuste označiti da se radi o kontrolnom pregledu, kažu u KBC-u, gdje rade na implementaciji digitalnog rješenja za transparentno naručivanje kontrolnih pretraga da bi se izbjeglo pogrešno prikazivanje termina.
U riječkom KBC-u i dalje se radi pojačano: radiološke pretrage poput MR-a rade se od 7 do 22 sata radnim danom i subotom, a prema potrebama uvodi se i radna nedjelja. Unatoč većem opsegu posla, nemaju veliko povećanje broja prekovremenih sati.
– Nismo puno povećali prekovremene, osim u nekim ambulantama gdje smo uveli popodnevni rad, ali smo preraspodjelom to kompenzirali.
Izbjegavamo rad subotom jer se to dodatno plaća, pa to uvodimo samo u krajnjoj nuždi, veli Ružić.