Ilustracija (Unsplash)
Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u protekloj je godini u ovoj županiji zabilježeno 6.500 prijava zaraženih koronavirusom. Od te je brojke najveći broj prijava oboljelih od COVID-19 pristigao u proteklom mjesecu kad je prijavljeno ukupno 1.275 slučajeva zaraze što je oko petine ukupnog broja slučajeva u prošloj godini. Epidemiolozi prema ovim posljednjim mjesečnim podacima zaključuju da će broj slučajeva zaraze nastaviti rasti i u siječnju, kad će se ovoj respiratornoj infekciji pridružiti i gripa koja je također iz tjedna u tjedan u stalnom porastu.
– Pritom smo oko Božića u Kliničkom bolničkom centru Rijeka imali 35 slučajeva pacijenata koji su hospitalizirani s COVID-19 ili zbog COVID-19, dok se u ovom trenutku taj broj popeo na pedesetak slučajeva. Također oko Božića imali smo četiri pacijenta koji su umrli s COVID-19 ili zbog COVID-19. U svim slučajevima bila je riječ o starijim osobama s popratnim bolestima, kaže zamjenica voditelja Epidemiološkog odjela u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a dr. Andrea Petaros Šuran.
Posljednji tjedan u prošloj godini obilježen je i porastom novih slučajeva zaraze gripe te je prijavljen 21 novi slučaj gripe. Od toga je većina slučajeva gripe tipa A, virusa koji će ove sezone očito biti prevladavajući.
– Ovo je uobičajeno vrijeme kad očekujemo i porast slučajeva gripe, a vjerujemo da je već sad broj slučajeva znatno veći od broja prijavljenih slučajeva. Kako će se kretati situacija s ovim virusom, najbolje će se vidjeti kad započne škola i kad se završi skijaški tjedan, napominje Petaros Šuran koja pritom ističe i porast virusa RSV-a, a sve je veći broj zaraženih jednom bakterijskom respiratornom infekcijom – streptokoknim anginama.
– Protekli tjedan zabilježili smo nešto manji broj testiranja na hripavac te bismo u ovom trenutku mogli reći da ova epidemija u našoj županiji stagnira. Otkako su se slučajevi hripavca prošle godine počeli prijavljivati pa do kraja godine, evidentirali smo 259 slučajeva, rekla je Petaros Šuran.
Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo izvijestili su o više od četiri tisuće novooboljelih od COVID-19 koji se tjedno prijavljuju u registar zaraznih bolesti dok je u posljednjih mjesec dana evidentirano 188 umrlih od korone i s koronom.
Prema riječima voditelja Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a dr. Bernarda Kaića novozaraženih koronavirusom i dalje je puno. Simptomi su kod većine oboljelih blagi, no bez obzira na to od 200 do 300 osoba koje dnevno prime cjepivo i dalje je premalena brojka koja bi trebala porasti, ako se žele zaštiti najranjivije skupine.
– Gdje god su ljudi na zatvorenom, šansa prijenosa je veća. Sad će gripa krenuti, imamo hripavac, bit će idućih mjesec-dva raznih respiratornih, bakterijskih bolesti na svim tim zatvorenim mjestima čovjek se može zaštititi, odnosno smanjiti rizik infekcije nošenjem maske. Pogotovo je važno nositi masku ako netko ima simptome bolesti, ali bolesnom je najbolje ostati u kući dok ne ozdravi. Ne treba ići u kolektiv kad je netko bolestan, bilo da je riječ o poslu, trgovini, vrtiću, školi. Ako se baš mora izaći, onda treba makar nositi masku i ne zaboraviti higijenu ruku, poručuje Kaić.
Inače, tijekom božićnih blagdana hitni odjeli u bolnicama, posebno pedijatrijski, bili su zagušeni pacijentima, potvrdio je Hini predstojnik Klinike za infektivne bolesti dr. Ivan Puljiz ističući kako se dnevno pregleda i do 250 pacijenata s respiratornim infekcijama. Hripavac je prisutan najviše kod djece, a s COVID-19 i gripom dnevno se hospitalizira dvadesetak novih pacijenata, većinom starije dobi i kroničnih bolesnika. Puljiz je ovom prilikom upozorio da čepove i duga čekanja na hitnim prijemima bolnica najviše stvaraju pacijenti koji nemaju indikacije za dolazak u bolnicu, već su trebali biti zbrinuti u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
– Ovakva čekanja viđamo svake godine u ovo vrijeme, apeliramo na pacijente da ne dolaze odmah u bolnicu ako nemaju komplikacija, poručuje Puljiz.