(Foto: Pixell)
Nakon što je Uprava Fortenova grupe u srijedu izvijestila da je spremna na promjenu vlasničke strukture, odnosno da je prihvatila ponudu tvrtke Open pass za otkupom vlasničkih udjela ostalih nesankcioniranih dioničara Fortenove, konačno je započeo dugotrajan proces rješavanja vlasničke strukture te velike i strateške hrvatske kompanije, opterećene ruskim kapitalom koji je svoja potraživanja pretvorio u vlasnički udjel, a koji je cijelo vrijeme od osnivanja tvrtke nasljednice Agrokora opterećivao vlasničku strukturu i poslovanje Fotenova grupe, što je pak prijetilo opstanku kompanije.
Svima je u interesu da se kompanija najprije vlasnički konsolidira, što će, osim očuvanja radnih mjesta, kompaniji omogućiti povoljnije zaduživanje od trenutno drakonskih 18 posto. Bez obzira na to tko je spreman isplatiti ostale dioničare i postati većinski vlasnik, kompaniji je s ruskim kapitalom koji je pod međunarodnim sankcijama u najmanju ruku prijetilo urušavanje.
Namjera vlasnika Enna grupe Pavla Vujnovca da preuzme većinski vlasnički udio u Fortenovi preko svoje tvrtke Open Pass Ltd. otkupom udjela nesankcioniranih dioničara za 660 milijuna eura svakako je jedno od rješenja za stabilizaciju kompanije.
Vijest je dakako odjeknula Hrvatskom tim više što Vujnovčeva kompanija Enna grupa u svom vlasništvu već ima čitav niz poduzeća u energetici, transportu, logistici, zelenoj energiji i proizvodnji hrane, a sada bi pod svoje vlasništvo trebao dobiti i hrvatske »krunske dragulje«, poput Zvijezde, Jamnice, Belja, PIKova te s njima povezana poljoprivredna zemljišta i izvore vode, pa bi Vujnovac mogao postati najveći privatnik u državi, veći i od onoga što je bio Ivica Todorić.
Njegova Enna grupa već sada upravlja s više od 20 društava. Enna Logic je zajedno s kompanijom APM Terminals (dio Maersk Grupe) započela investiciju u terminal Rijeka Gateway po dobivenoj koncesiji nad Zagreb Deep Sea kontejnerskim terminalom u Rijeci, čije se otvaranje očekuje 2025., a u kojemu će Enna Logic imati 49 posto vlasništva; Enna grupa suvlasnik je i Luke Ploče gdje je izgradila terminal za naftne derivate; najveći je dioničar Pevexa, a Enna Fruit već se pozicionirala kao najveći otkupljivač domaćeg voća i povrća.
Tvrtka s kojom je počeo svoj poslovni uzlet PPD ne posluje u okviru Enna grupe koja se priprema za javnu ponudu dionica, ali PPD i dalje ostaje u njegovu vlasništvu. Enna grupa želi biti i dio zelene tranzicije pa osim prodaje solarnih elektrana za kućanstva planira i gradnju geotermalnih elektrana, a do 2030. planira uožiti milijardu eura u poslovne procese zelene energije.
Fokus kompanije tako je usmjeren na obnovljive izvore energije, transport, logistiku i proizvodnju hrane.
No, sam proces preuzimanja već je opterećen sudskim tužbama, a odvjetnik Ljubo Pavasović Visković, koji zastupa šeika Saifa Alketbija koji je otkupio 42 posto vlasničkog udjela sankcionirang ruskog Sberbanka u Fortenovi, najavljuje da će ih biti još.
Podsjetio je da je još krajem kolovoza DORH-u podnio kaznenu prijavu zbog, kako kaže, nanošenja štete u poslovanju jer se Alketbiju osporava kupnja Sberbankovog udjela. Plan je da se taj udio otkupi za stotinjak milijuna eura.
Taj udio je lani prodavan našim mirovinskim fondovima za 500 milijuna, a sad se tvrdi da vrijedi 100 milijuna i to samo po sebi otkriva o kakvoj je pljački riječ, navodi Pavasović dodavši da se Uprava Fortenove »digla na zadnje noge« od prvog trenutka kad je objavljeno da je Alketbi kupio udio u Fortenovi.
Pavasović upozorava i na činjenicu da je ista revizorska tvrtka Fortenovu prije točno godinu dana procijenila na 1,2 mlijarde eura, a sada je to prepolovljeno dok se u međuvremenu, tvrdi, dogodilo »čerupanje« imovine.
Iz Vlade su bili škrti na komentarima ponude za preuzimanje Fortenova grupe, što je donekle za očekivati jer se radi o privatnom kapitalu u što se Vlada, barem načelno, ne želi miješati. Ministar gospodarstva Davor Filipović je ocijenio kako je važno da Fortenova dobro posluje i funkcionira, a sličan odgovor dao je i na pitanje je li škakljivo da jedan čovjek upravlja s nekoliko ključnih gospodarskih sustava.
Kaže da je s Vujnovcem u korektnim odnosima, kao i s drugim gospodarstvenicima s obzirom na svoju sadašnju dužnost. I on i potpredsjednik Vlade Oleg Butković istaknuli su da Hrvatska postiže najveće stope gospodarskog rasta u EU-u te rast investicija, a to pripisuju dobrim potezima i politikama Vlade.
Saborska oporba upozorava da nitko nije bio tako moćan u povijesti Hrvatske, te da Vujnovac postaje gospodar Hrvatske. Formiranje alternativnog fonda za ulaganja 5 posto mirovine iz drugog mirovinskog stupa i ulazak Vujnovca u većinski paket Fortenove, oporba smatra dijelom iste cjeline.
Peđa Grbin (SDP) ističe da je potpuno jasno da je posljedica lex Agrokora to da će netko jednu ogromnu tvrtku koja kontrolira od nebrojenih polja u Slavoniji do izvora vode diljem Hrvatske dobiti u bescjenje, a zauzvrat će Hrvatska dobiti brojne sudske sporove s neizvjesnim ishodom.
Davorko Vidović iz Socijaldemokrata upozorava da je davanje u iste ruke 32 tisuće hektara najplodnije zemlje, biznisa koje razvija u Luci Ploče i Luci Rijeka, plinskog biznisa, de facto upravljanja HEP-om i prehrambenog sektora, opasno za državu i njeno normalno funkcioniranje.