HVALEVRIJEDNA INICIJATIVA

Osojnaku u čast: Riječka i hrvatska nogometna legenda dobija ulicu u Opatiji

| Autor: Aleksandra Kućel Ilić
(Foto Novi list)

(Foto Novi list)


Stojanu Osojnaku, legendarnom nogometašu i nogometnom treneru u čast, a ove godine se obilježava i značajan jubilej – 100 godina od njegovog rođenja, Grad Opatija je posvetio jednu ulicu na području Mjesnog odbora Pobri.

Novonastala ulica koja je nosila radno ime “Trinajstovica” imenovana je u Ulicu Stojana Osojnaka na prijedlog Odbora za mjesnu samoupravu i uz podršku Mjesnog odbora Pobri, a odluku je usvojilo i opatijsko Gradsko vijeće.

Mnogi su sa zadovoljstvom pozdravili inicijativu, a Ulica Stojana Osojnaka koja je označena tabelom vodi do nekolicine izgrađenih objekata čije su adrese sada vezane uz nogometaša koji je bio rođen upravo u opatijskom naselju Pobri i Opatiji se, bez obzira na život u inozemstvu i karijeru u Švicarskoj gdje je umro 2016. godine, uvijek rado vraćao.

Prije samog imenovanja nove ulice, prezentirana je i Osojnakova iznimna biografija u kojoj se navodi:

– Stojan Osojnak rođen je 11. lipnja 1923. godine u opatijskom naselju Pobri. Već je u ranoj mladosti pokazivao sklonost prema nogometu, a sa šesnaest godina nastupao je za Trgovačku školu koju je pohađao u Rijeci. Zatim je nastupao u momčadi “Matulja” te u riječkom “Eneu”.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata dvije je godine proveo u koncentracijskom logoru Trier u Njemačkoj. Po oslobođenju igrao je za ekipu jugoslavenskih zarobljenika u Njemačkoj. Nakon završetka rata, vratio se u rodni kraj gdje je u kratkom razdoblju igrao za “Pazin”, “26. diviziju” i “Pulu”. Zbog bolesti se vratio u Opatiju te se nije bavio sportom gotovo dvije godine.

U Opatiji je ponovno počeo igrati nogomet 1948. godine. Zapažen odličnim izvedbama na gradskom prvenstvu, a posebice na utakmici reprezentacija Vojvodine i Rijeke, odigranoj 27. veljače 1948. godine, Osojnak prelazi u redove riječkog “Kvarnera”, preteče današnjeg Hrvatskog nogometnog kluba Rijeka. Debitirao je u ligaškoj utakmici protiv momčadi “Braće Bakić” zabivši dva pogotka u pobjedi “Kvarnera” (4-1) te postao njegov nezamjenjivi prvotimac.

Do završetka prvenstva propustio je samo jednu utakmicu te je u sedam nastupa upisao čak šest pogodaka, čime je postao prvi strijelac “Kvarnera” u prvenstvu. Sljedeće sezone postao je prvi igrač “Kvarnera” koji je u jednoj sezoni postigao čak 15 golova. Osojnak je postao i prvi igrač koji je u jednoj službenoj utakmici postigao čak pet pogodaka (u Kumanovu protiv “11. oktobra”, u pobjedi “Kvarnera” 1-6). Odlične igre osigurale su mu i poziv za reprezentaciju Jugoslavije, za koju nažalost nije nastupio. Osojnak je i u narednim sezonama bio jedan od najboljih igrača Kvarnera, za čiju je momčad odigrao 289 utakmica i postigao rekordna 172 pogotka.

U 1953. godini prešao je u zagrebački “Dinamo”, kojem će svojim pogotkom u posljednjoj minuti zadnjeg kola protiv beogradske “Crvene Zvezde” osigurati naslov prvaka 1954. godine. Osojnak je za “Dinamo” odigrao 64 utakmice i postigao 45 pogodaka. Dvije godine kasnije vratio se na Kantridu te pomogao “Rijeci” da se 1958. godine vrati u Prvu ligu. Uz ime Stojana Osojnaka vežu se veliki uspjesi poslijeratne “Rijeke”.

Osojnak je prvi školovani domaći trener koji je vodio momčad u sjajnom razdoblju klupske momčadi. “Rijeku” je samostalno vodio od 1. ožujka 1960. do 30. lipnja 1960. godine, te zatim od 1963. do 1967. godine.

U 1965. i 1966. godini “Rijeka” se borila za sam vrh prvenstvene ljestvice. Zanimljiv je podatak i da je Osojnak postao prvi trener “Rijeke” koji je ujedno bio i njezin bivši igrač.

Profinjen nogometni znalac, kako su ga mnogi opisivali, stalno se usavršavao i modernizirao igru svoje momčadi. U želji za učenjem u više je navrata gostovao u Italiji prateći nogometaše “Juventusa” i “Milana”. Priznanja za Osojnakov rad stigla su u obliku članstva u selektorskoj komisiji uoči Svjetskog prvenstva 1966. godine te je izabran za trenera omladinske reprezentacije Jugoslavije.

U eri Stojana Osojnaka, Rijeka je dala čak sedam reprezentativaca Jugoslavije. Karijeru je nastavio u Švicarskoj gdje je u pet navrata vodio “Chiasso”, a dvije je sezone vodio i “Sion”. Iako je živio u inozemstvu, uvijek se rado vraćao u svoj zavičaj, rodnu Opatiju i Rijeku.

Stojan Osojnak umro je u švicarskom Luganu 10. listopada 2016. godine u 93. godini života.

Bio je istinska legenda utkana u samu srž povijesti hrvatskog nogometa, a u 2023. godini navršava se jubilarna, 100. obljetnica njegova rođenja.


Podijeli: Facebook Twiter