Zdravko i Zoran Mamić (Snimio Davor Javorović / Pixsell)
Ne pretjerano dinamičan tijek osječkog suđenja »Dinamo 2« za isisavanje 19 milijuna eura iz maksimirskog kluba i ukupnu štetu od 26,5 milijuna eura najpoznatijim pobjeguljama hrvatskog pravosuđa, braći Zdravku i Zoranu Mamiću s kompanjonima na trenutak je dobio malo više prostora u domaćim pravosudnim rubrikama.
U odnosu na seriju »dementnih« svjedoka nogometaša koji su proteklih tjedana prodefilirali dvoranom Županijskog suda u Osijeku, a tužiteljstvo iz njih izvlačilo ranija priznanja istražiteljima da su primali novce »na ruke« za buduće transfere u europske klubove, stiglo je i prvo priznanje s optuženičke klupe.
Suoptuženi nogometni menadžer Nikky Arthur Vuksan priznao je sudioništvo u muljažama sa Zdravkom Mamićem. Doduše, ne i da je uzimao novac od kluba u odnosu na nogometne zvijezde, nego da je s Mamićem i ostalima dogovarao i zaključivao ugovore na osnovu kojih su određeni igrači neosnovano dobili pravo na isplatu 50 posto budućeg transfera, iako je taj novac zapravo trebao pripasti Dinamu.
Pojednostavljeno rečeno, ispada da je u pomaganju Mamićima bio više zadužen za papirologiju, mada je ona osiguravala priljev svježeg novca. Vuksan se nagodio s USKOK-om za blažu sankciju, nogometnim rječnikom, izvukavši se »žutim kartonom«. Igru bi mogao nastaviti kao potencijalni svjedok tužiteljstva kojem se navodno nudio još 2015., ali iz nepoznatih razloga do tog je aranžmana došlo tek prošlog petka, osam godina kasnije.
Krenula su sasvim opravdana nagađanja da je Vuksan zapravo »utopio« Mamiće. No, obrana optuženika s tim se ne slaže. Sporazumno je osuđen na godinu dana zatvora uvjetno, uz rok kušnje od pet godina, što znači da neće ići u zatvor ako se u narednoj »petoljetki« ne ogriješi o zakon. Uz to, dužan je platiti 10.000 eura za troškove vođenja kaznenog postupka.
Ceh koji mu je odrezao sud vjerojatno mu neće teško pasti. Zagrebački mediji spominju ga kao imućnog nasljednika iz obitelji bankara, poliglota sa stečenom diplomom prestižnog studija London Business School MBA, »vunderkinda« koji je u klub stigao na preporuku Mirka Barišića, a nekim čudom završio u otužnom talu s takvim tipovima.
Vuksanu je na teret bilo stavljeno pomaganje nekadašnjem gazdi Dinama. Prema optužnici, Dinamo je na taj način oštećen za najmanje 18,825.686 eura, 500.000 funti i 200.000 američkih dolara.
USKOK tvrdi da su Mamići, bivši glavni direktor kluba Damir Vrbanović, te poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota taj novac podijelili među sobom, dok je Dinamo neosnovano bio obavezan za plaćanje iznosa od još 7,350.000 eura, čime se došlo do cifre od 26,5 milijuna eura.
Uz inkriminiranu braću kojoj se formalno sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Vrbanović, poduzetnički duet Stipančić i Krota, dok je priča za menadžera Vuksana zasad završena.
U golemoj optužnici pisanoj na 700 stranica, USKOK tereti Zdravka Mamića da je od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapali fiktivne ugovore između Dinama i tvrtki iz Velike Britanije, Švicarske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Svetog Vincenta i Grenadina, Belizea, Hong Konga, Gibraltara i SAD-a. Na taj način ispostavljali su račune nepostojećih usluga za transfere igrača koje je Dinamo plaćao.
Vuksanovo priznanje dolazi nakon što je prvi proces protiv odbjeglih Mamića pravomoćno okončan u ožujku 2021., dok optužnica protiv nogometnih genijalaca Luke Modrića i Dejana Lovrena inkriminiranih zbog lažnog svjedočenja stiže na zagrebački sud.
Početak potvrđivanja optužnice čekaju i tzv. Mamićevi suci u famoznoj optužbi da su primili mito od oko pola milijuna eura i razne darove kako bi Mamićima pogodovali u sudskim postupcima. Suce Darka Krušlina, Zvonka Vekića i Ante Kvesića prokazao je sam Zdravko Mamić, računajući da će i sebe inkriminirati. Na optuženičku klupu tako će sjesti oni suci koji su ga pod mitom procesuirali, sudionici u podmićivanju poduzetnik Drago Tadić i Vekićeva družica Nataša Sekulić, dok će suoptužena braća Mamić sve to moći pratiti sa sigurne distance iz BiH.
Krušlin je, podsjećamo, bio predsjednik sudskog vijeća u prvom procesu za Dinamo koje je osudilo Zdravka Mamića na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja 116 milijuna kuna iz kluba, zajedno s bratom Zoranom i još dvije osobe.
Početkom lipnja 2018., dan uoči izricanja nepravomoćne presude na osječkom županijskom sudu, Zdravko je pobjegao u BiH čije je državljanstvo netom prije ishodio. Brat Zoran pridružio mu se 2021. negdje u travnju, izbjegavši odlazak u zatvor u trajanju od četiri godine i osam mjeseci nakon što je presuda postala pravomoćna.
U odnosu na sve te procese, od onih koji su završili, traju, ili tek trebaju započeti, za mentalnu higijenu nacije bit će puno važnija sudbina Dinama i pitanje kako stadione i ulice lišiti ustaštva i mržnjačkog nasilja razularenih huligana, kako u Hrvatskoj, tako i u pohodima u inozemstvu.
Možda ne toliko zbog pokojeg predstavnika vlasti koji u trenutku mahanja ustaškim zastavama i urlanja NDH-koračnica s tribina u 2023. ostaju oportunistički sjediti u svečanim ložama, naknadno se grozeći »neprimjerenog« ponašanja navijača.
To namjerno spominjemo jer je riječ o nasljeđu ražalovanih Dinamovih gazda, koji su vedrili i oblačili Maksimirom i godinama odgajali korisne budale spremne za par limenki piva klicati ustaške pokliče i uličarski nagrđivati pročelja zgrada po hrvatskim gradovima NDH-simbolikom.
Mamić se »utapanjem« osječkih sudaca u blatu mita narugao narativu političkih elita, posprdno im poručujući da umjesto njih provodi »reformu pravosuđa«. Ishod procesa pred tim istim osječkim sudom bit će tek simbolične važnosti, a Mamići će prije dočekati duboku starost na slobodi nego što će ih BiH izručiti hrvatskom pravosuđu.