(Hina/EPA)
Na zgradi Ličko-senjske županije u središtu Gospića izvješena je u petak ukrajinska zastava u znak solidarnosti s tim narodom koji, kako je naglasio župan Ernest Petry, punih godinu dana uspješno pruža otpor ruskoj agresiji započetoj na današnji dan prije godinu dana.
Ličko-senjska županija je odmah s početkom rata u Ukrajini, u suradnji s Vladom RH i Ravnateljstvom civilne zaštite RH pristupila osnivanju Prihvatnog centra za ukrajinske izbjeglice u Gospiću, kroz koji je do današnjeg dana prošlo 1325 ukrajinskih državljana, većinom žene i djeca.
Pod tom su skrbi sada 742 ukrajinska državljana, od kojih 104 djece koja pohađaju osnovne i srednje škole na području županije, rekao je za Hinu Petry.
Na nesebičnoj pomoći zahvalio je djelatnicima MUP-a, volonterima Crvenog križa, Civilnoj zaštiti, vatrogascima, HGSS-u, djelatnicima Gospićke bolnice, Domovima zdravlja, Centrima za socijalnu skrb, Zavodu za zapošljavanje, Veleučilištu Nikola Tesla, školama, gradovima i općinama, svima koji su izbjeglim Ukrajincima pomogli da novi dom pronađu na području Ličko-senjske županije.
Ti su ljudi, kaže župan Petry, zahvalni za pomoć ali u zadanim okolnostima i zadovoljni životom jer mnogo žena našlo je zaposlenje, posebno u turizmu, a 104 djeteta dobro se uklopilo u obrazovni sustav u Hrvatskoj.
Najviše se djece obrazuje u Korenici, pa u Gospiću, Otočcu, Karlobagu i Lovincu.
Povodom gotovo godinu dana suživota i školovanja u njihovoj školi ravnateljica Osnovne škole u Korenici Dražena Aračić kaže da je kroz njihovu školu prošlo 80 učenika iz Ukrajine, sada je upisan 51 učenik.
“Za dvoje učenika znamo da su se vratili u Ukrajinu, nekoliko njih se preselilo i upisalo u druge hrvatske škole, a deset učenika pohađa online nastavu škola u Ukrajini”, rekla je Aračić. Dodala je da njihovi učenici pohađaju online nastavu, da bi ostali u vezi s domovinom, ali su se njihove obitelji odlučile da je važno da polaze i školu u živo, odnosno s djecom u sredini u kojoj žive.
“Mogu reći da su se učenici iz Ukrajine u proteklih gotovo godinu dana dobro integrirali, svi razumiju Hrvatski i s tim više nema problema, neki ga govore izvrsno neki lošije, te kao i svi drugi učenici postižu rezultate, neki bolje neki lošije”, kazala je Aračić.