OSIJEK

Osijek - U Hrvatskoj malobrojni zainteresirani za cjeloživotno obrazovanje

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


U Hrvatskoj je još mali postotak ljudi koji nakon srednje ili visoke škole idu na dodatnu izobrazbu kako bi stekli nova znanja i vještine, istaknuto je u petak na završnoj konferenciji "Moć vještina" u Osijeku u organizaciji Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji.

Državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Dragan Jelić ocijenio je da se to posebno vidi po broju nezaposlenih na Zavodu za zapošljavanje te da škole i fakulteti, nažalost, još „proizvode“ djecu za Zavod umjesto za tržište rada.

Najavio je rad na promjeni modaliteta obrazovanja, pretežito izobrazbe odraslih osoba.

Kroz hrvatski kvalifikacijski okvir planiramo raditi standarde zanimanja prilagođene potrebama poduzetnika, rekao je, dodajući kako će ih poduzetnici izvijestiti koja su im znanja potrebna, na osnovi čega će se izrađivati standardi i programi obrazovanja.

Podsjetio je na donošenje novog Zakona o obrazovanju odraslih, koji će se također povezati s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom, tako da se svatko tko završi srednju školu i fakultet, a vidi da ne može pronaći posao u svoj struci, može doškolovati za zanimanja koja nedostaju u Hrvatskoj.

Jelić je predstavio projekt vaučera kao primjer kroz koji će zaposleni i nezaposleni moći dobiti do 10 tisuća kuna za stjecanje novih znanja kroz službene edukacije.

Zaposlenik koji vidi da za moguće napredovanje u poduzeću ili promjenu radnog mjesta treba naučiti nešto novo prijavit će se na Hrvatski zavod za zapošljavanje i reći što ga zanima te će dobiti vaučer kojim će se moći prijaviti na neko od veleučilišta, sveučilišta ili učilišta, objasnio je Jelić.

Partner Ministarstva rada na projektu „Skill Power“ je tvrtka Manpower, čija je direktorica grupe za Hrvatsku Zorica Brečić istaknula njihovu koncipiranost i fokusiranost na najosjetljivije skupine na tržištu rada.

To su naši nekvalificirani radnici i manjinske skupine, a u ovom projektu surađujemo s romskom zajednicom kako bismo razvijali njihove vještine iz matematike i hrvatskog jezika te digitalne vještine kako bismo im omogućili da budu konkurentniji na našem tržištu rada, rekla je Brečić, dodajući da je projekt "Skill Power“ odrađen prošle godine, a vrijedan je 385 tisuća eura, od čega je 85 posto nepovratnog novca.

Potpredsjednik Romske organizacije "Mladi Hrvatske" i partner na projektu „Skill Power“ Siniša Senad Musić ocijenio je da pripadnici romske nacionalne manjine imaju prenisko obrazovanje da bi bili konkurentni na tržištu rada.

Kada se tome doda još i diskriminacija, vidi se zašto ih je toliko nezaposleno, rekao je Musić, ističući kako im tim projektom nije cilj samo trčati za nekakvim standardima i većinskom zajednicom, nego svojim pripadnicima dati nova digitalna znanja, znanja iz automatizacije i virtualne stvarnosti.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter