(Hina/EPA)
Na Zagrebačkoj se burzi u četvrtak očekuje skroman promet, kao i prethodnih dana, jer nema važnijih vijesti iz kompanija, dok bi smjer Crobex indeksa, koji se kreću na najvišim razinama u 16 mjeseci, mogao ovisiti o kretanjima na inozemnim tržištima.
Svi analitičari, koji su sudjelovali u anketi Hine, očekuju danas stagnaciju Crobexa.
Crobex indeks porastao je jučer 0,99 posto, na 1.993 boda, a Crobex10 za 1,8 posto, na 1.226 bodova, čime su dosegnuli nove najviše razine od veljače lani.
Među sektorskim indeksima najviše je porastao turistički, za 1,15 posto, dok je jedino oslabio industrijski, za 1,23 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 6,9 milijuna kuna, što je otprilike pola milijuna više nego dan ranije. Uz to, ostvareno je i 16,32 milijuna kuna u blok transakciji dionicom HT-a, po cijeni od 185 kuna.
„Glavni dionički indeksi na Zagrebačkoj burzi jučer su nastavili pozitivan smjer kretanja, dok je dionički redovni promet iznosio nešto manje od 6,9 milijuna kuna”, kaže Mišo Kalajžić, voditelj brokerskog poslovanja u OTP banci.
Jedina s milijunskim prometom bila je dionica Valamar Rivijere, kojom je ostvareno 1,63 milijuna kuna, a cijena joj je porasla za 2,3 posto, na 31,3 kune.
Slijedila je dionica Končara EI, s 937 tisuća kuna i rastom cijene za 1,34 posto, na 755 kuna.
U fokusu investitora bila je i dionica Atlantske plovidbe, kojom je ostvareno 908 tisuća kuna, uz rast cijene za 1,9 posto, na 428 kuna.
Najveća dobitnica bila je dionica Optima telekoma - cijena joj je skočila 6,2 posto, na 4.97 kuna.
S druge strane, najveća gubitnica bila je dionica Viktora Lenca, s padom cijene za 8,4 posto, na 9,8 kuna.
Na domaćem tržištu kapitala jučer se trgovalo s ukupno 37 dionica, pri čemu je cijena njih 14 porasla, 15 pala, a osam stagnirala.
„Za danas predviđamo stagnacija indeksa, pri čemu bi smjer mogao ovisiti o kretanjima na inozemnim burzama”, kaže Mišo Kalajžić.
A jučer su na većini europskih burzi cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,17, a pariški CAC 0,20 posto. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,12 posto.
„Vodeće svjetske ekonomije se sve više otvaraju, te je zamah oporavka sve snažniji. S druge strane, nagli oporavak posljedično izaziva rast inflacije, pa su ulagači zabrinuti od mogućih reakcija centralnih banaka. Tijekom dana objavljen je podatak da je rast inflacije u Britaniji u svibnju premašio 2 posto, odnosno rast je veći od cilja kojeg je postavila tamošnja središnja banka”, kaže Mišo Kalajžić.
Na Wall Streetu je, pak, Dow Jones oslabio 0,77 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0,54, a Nasdaq indeks 0,24 posto.
„Događaj koju su ulagači jučer najviše iščekivali bilo je priopćenje Feda, nakon završetka dvodnevne sjednice. Američka središnja banka je priopćila da će i dalje nastaviti s poticajnim mjerama, odnosno labavijim oblikom provođenja monetarne politike, ali najave ipak idu u smjeru da će promjena politike doći ranije od očekivanog. Uz nastavak oporavka i rasta gospodarstva, Fed je najavio da će do povećanja kamatnih stopa doći u 2023. godini, što je ipak godinu ranije od prethodnih najava. Premda je ovaj scenarij bio očekivan i izgledan, tržišta su reagirala korekcijom glavnih dioničkih indeksa na Wall Streetu, dok su porasli prinosi na državne obveznice”, objašnjava Mišo Kalajžić.