ANKARA

Turska zabranjuje uvoz otpada od polietilenske plastike

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Turska je najavila da će od srpnja zabraniti uvoz otpada od polimerske plastike, signalizirajući otklon od prakse koja je prouzročila gomilanje otpada, uključujući potencijalno ilegalni izvoz iz Velike Britanije i Njemačke.

Tursko ministarstvo trgovine priopćilo je početkom tjedna da je s popisa polimera čiji će uvoz od 3. srpnja biti dozvoljen isključilo polietilensku plastiku, koja se koristi u vrećicama i mnogim vrstama ambalaže.

Time će Turska provesti u djelo već najavljenu zabranu uvoza određenih vrsta plastičnog otpada, ističe Reuters.

Poštivanje zabrane uvoza kontrolirat će se kontinuiranim carinskim provjerama, najavio je ministar zaštite okoliša i urbanizacije Murat Kurum.

Nihan Temiz Atas iz Greenpeace Mediterraneana, objasnila je da će zabrana pokriti 74 posto od ukupno oko 660 tisuća tona plastičnog otpada koje je Turska uvezla prošle godine, uključujući 95 posto uvoza iz Velike Britanije,

"To znači da Britanija mora preuzeti odgovornost i reciklirati svoj materijal", naglasila je Atas.

Glasnogovornik britanskog ministarstva zaštite okoliša priznao je da bi Britanija trebala zbrinjavati više otpada koji proizvodi.

"Podupiremo zabranu izvoza plastičnog otpada u zemlje koje nisu članice OECD-a i strože kontrole radi suzbijanja ilegalnog izvoza otpada u druge zemlje, uključujući zemlje poput Turske", rekao je.

Izvoz plastičnog otpada nezakonit je ako nije namijenjen recikliranju ili spaljivanju za potrebe proizvodnje energije.

Roba izrađena od polietilena mora se brzo reciklirati, obično u roku od mjesec dana, inače ju je nemoguće reciklirati, pa je nezakonito izvoziti je pomiješanu sa standardnim materijalima koji se ne mogu reciklirati, upozorio je Greenpeace.

Turska je glavno odredište britanskog izvoza plastičnog otpada i prošle je godine prihvatila oko 210.000 tona, ili 30 posto ukupnog izvoza otpada, prema službenim podacima.

Greenpeace je objavio da su njegovi timovi posjetili deset mjesta u pokrajini Adana i pronašli plastični otpad, većinom spaljen ili u postupku spaljivanja, uglavnom iz Velike Britanije, Njemačke, Poljske i drugih zemalja EU-a.

Plastika je jednostavno odložena na uz ceste, na poljima ili u izvorima vode, navodi se u izvješću objavljenom u ponedjeljak, dok je otpad iz britanskih i njemačkih supermarketa pronađen na svim lokacijama.

Kemičar iz njemačkog ogranka Greenpeacea Manfred Santen rekao je da je "užasno" vidjeti spaljivanje plastičnog otpada iz Njemačke na turskim cestama i pozvao je Berlin da ga vrati.

Njemačka vlada nije odmah reagirala na zahtjev za komentar.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter