(Hina/EPA)
Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale jer su ulagači oprezni, s obzirom da se tržišta kreću na najvišim razinama u povijesti, pa čekaju vijesti koje bi opravdale visoke razine cijena.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,5 posto, na 34.043 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,1 posto, na 4.180 bodova, a Nasdaq indeks 0,3 posto, na 14.016 bodova.
Na najvećoj svjetskoj burzi vlada nesigurnost, pa jedan dan cijene dionica porastu, a već drugi padnu.
Najveći pad uslijedio je u četvrtak, nakon što je objavljeno da će vlada predsjednika Joe Bidena predložiti povećanje poreza na dohodak s 37 na 39,6 posto, a poreza na kapitalne dobitke za one koji zarađuju više od milijun dolara s 20 na 39,6 posto.
„Nakon vijesti o prijedlogu povećanja poreza, svi su se na tržištu uzbudili, reakcija je bila - prvo prodaj, a potom postavljaj pitanja”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Investment Management.
S druge strane podršku tržištu pružaju kvartalni poslovni rezultati. Većina kompanija i banaka, koje su dosad objavile financijska izvješća, zabilježila je veće dobitke ili manje gubitke nego što se očekivalo.
Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle gotovo 34 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine, dok su prije dva tjedna očekivali rast od oko 25 posto.
Ostane li tako do kraja sezone objava rezultata, bit će to najveći skok zarada od kraja 2010. godine, kada se gospodarstvo oporavljalo od financijske krize.
Podršku tržištu pružili su i podaci koji ukazuju na stabilan oporavak američkog gospodarstva i tržišta rada od koronakrize.
Ubrzanje procesa cijepljenja protiv covida-19 u SAD-u poboljšava gospodarske izglede, no rast broja novozaraženih u Indiji i nizu drugih zemalja drži ulagače na oprezu, kaže Randy Frederick, potpredsjednik odjela trgovanja u tvrtki Charles Schwab.
„Tržište dionica je vjerojatno dosegnulo kratkoročni vrhunac jer su očekivanja prevelika. Tijekom godine bit će, dakako, novih uspona, no mislim da smo spremni za određeni pad tržišta u kraćem roku”, kaže Randy Frederick.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,2 posto, na 6.938 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,2 posto, na 15.279 bodova, a pariški CAC 0,5 posto, na 6.257 bodova.
Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks pao 2,2 posto, na 29.020 bodova.
Zbog svega toga MSCI indeks svjetskih burzi oslabio je prošloga tjedna gotovo 0,2 posto i skliznuo s rekordne razine.