(Hina/EPA)
Dolar je u petak oslabio prema drugim najvažnijim svjetskim valutama na deviznim tržištima, dok je euro ojačao prema najvišim razinama u sedam tjedana prema dolaru, oporavivši se od jučerašnjih gubitaka nakon poruka sa sjednice Europske središnje banke (ECB).
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke prema drugih šest najvažnijh svjetskih valuta, oko podneva je bio u u minusu 0,32 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 91,04 boda, zadržavši se blizu najnižih razina u sedam tjedana.
Tečaj eura oko podneva je iznosio 1,2056 dolara, ojačavši 0,34 posto u odnosu na jučerašnje zatvaranje, te se time zadržao nadomak najviših razina u sedam tjedana,
Funtom se oko podneva trgovalo po 1,3882 dolara, po 0,3 posto višoj cijeni nego na završetku trgovanja dan ranije.
Tečaj dolara nije bilježio veće promjene u odnosu na jen u usporedbi s jučerašnjim zatvaranjem, te se oko podneva kretao na 107,88 jena.
U fokusu tržišta od važnih gospodarskih pokazatelja izdvaja se najnoviiji preliminarni indeks menadžera nabave (PMI) za eurozonu, koji je nadmašio očekivanja ekonomista i podupro stajalište da oporavak 19-članog gospodarstva ubrzava.
Ukupni preliminarni PMI, koji obuhvaća proizvodni i uslužni sektor i služi kao dobra smjernica u vezi zdravlja gospodarstva, u travnju je uvećan 0,5 bodova, na 53,7 bodova, najviše razine u devet mjeseci, objavila je londonska istraživačka tvrtka Markit. Vrijednosti iznad 50 bodova ukazuju na rast aktivnosti.
U fokusu tržišta dan ranije bile su poruke iz ECB-a, a posebno one čelnice Christine Lagarde vezane uz program kupnje obveznica, kojima je prigušila nagađanja investitora da će dužnosnici početi razmatrati postupno smanjenje kupnji obveznica.
Tečaj dolara krajem se tjedna tako zadržao unutar uskog raspona nedaleko najnižih razina u sedam tjedana, budući da investitori prate sljedeće poteze drugih značajnih središnjih banaka u svijetu u očekivanju novih smjernica sa sjednice američke središnje banke Fed, zakazane za idući tjedan.
Očekuje se da će predsjednik Feda Jerome Powell ponoviti poruke čelnice ECB-a na sjednici idući tjedan, što bi trebalo izazvati pritiske na slabljenje prinosa na američke državne obveznice i ograničiti dobitke dolara u odnosu na većinu valuta. Prinosi na referentne 10-godišnje obveznice tijekom prijepodneva su bili više-manje stabilni, na oko 1,563 posto, te se time zadržali osjetno ispod najviših razina u 14 mjeseci od 1,776 posto, koje su dosegnuli krajem ožujka.
"Powell mora ponoviti da će središnja banka nastaviti s krajnje popustljivom monetarnom politikom, baš kako je kazala i Lagarde. Vjerojatno će stoga dolar oslabiti prema jenu, iako je njegov trend u odnosu na druge valute mješovit”, rekao je Masafumi Yamamoto, glavni valutni analitičar u Mizuho Securitiesu.
Na tržištima kriptovaluta vrijednost bitcoina pala je sedam posto, na 48.176 dolara, kliznuvši ispod 50 tisuća prvi put od početka ožujka, zbog nagađanja da će plan američkog predsjednika Joea Bidena, kojim se predviđa povećanje poreza na kapitalne dobitke, zauzdati ulaganja u digitalnu imovinu.