(Hina/EPA)
Dolar je u ponedjeljak bio stabilan u odnosu na najvažnije svjetske valute na deviznim tržištima, na kojima su investitori bili manje skloni riziku nakon vijesti o smjeni guvernera turske središnje banke, koja je izazvala oštar pad tečaja lire.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva se kretao na 91,934 boda, neznatno iznad razine sa zatvaranja u petak.
Tečaj eura istodobno je ostao nepromijenjen u odnosu na zatvaranje u petak, na 1,1907 dolara. Funta je pak oslabila 0,15 posto prema dolaru, na 1,3847 dolara.
Jenu, valuti-utočištu u koju investitori često usmjeravaju kapital u nesigurnim vremenima, cijena je porasla za 0,16 posto prema dolaru, na 108,70 jena za dolar.
Iznenadna odluka turskog predsjednika Tayyipa Erdogana proteklog vikenda o smjeni guvernera središnje banke izazvala je danas oštar pad tečaja lire i nagli rast prinosa na obveznice, zbog straha da će se ključne kamatne stope smanjiti nakon prošlotjednog oštrog rasta, a potkopana je i vjerodostojnost turske središnje banke.
Tečaj lire u jednom je trenutku oslabio prema dolaru gotovo 15 posto, na 8,4850 lira za dolar, nadomak rekordno niske razine od 8,5800 lira za dolar. U kasnijem je trgovanju lira nadoknadila dio tih gubitaka, stabiliziravši se na 7,9600 lira za dolar te je tako u minusu oko 10 posto u odnosu na zatvaranje u petak.
Podršku dolaru pružale su i zabrinutosti ulagača da bi se događanja u Turskoj mogla preliti na kretanja tečajeva valuta ostalih tržišnih gospodarstava u nastajanju.
"Druga tržišna gospodarstva u nastajanju nisu u istoj poziciji kao Turska, no svejedno bi moglo doći do određenog prelijevanja na njihove valute”, rekao je Masafumi Yamamoto, glavni valutni analitičar u Mizuho Securitiesu.
Slabiji apetit ulagača za rizikom pritisnuo je i australski dolar, koji je oslabio 0,3 posto prema američkom, na 77,24 američka centa. Novozelandskom je cijena također oslabila, za 0,1 posto, na 71,58 američkih centi.