WASHINGTON

Snažan oporavak prometa u američkoj maloprodaji; Powell upozorava na dugoročnu štetu

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Promet u američkoj maloprodaji naglo se oporavio u svibnju nakon oštrog pada povezanog s epidemijom koronavirusa a čelnik središnje banke upozorava da kriza može prouzročiti dugoročne štete u gospodarstvu i društvu. 

Promet u maloprodaji porastao je u svibnju čak 17,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, najviše otkako je ministarstvo 1992. godine počelo objavljivati podatke.

Analitičari su očekivali 8-postotni rast.

Ministarstvo je ujedno ublažilo procjenu travanjskog pada prometa, na 14,7 posto. Prva je procjena ukazivala na 16,2-postotni pad prometa u maloprodaji.

U odnosu na prošlogodišnji svibanj promet je smanjen 6,1 posto.

Sredinom ožujka trgovine i restorani zatvoreni su kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa a ponovo su otvorili vrata u svibnju, pa su Amerikanci pohrlili kupovati automobile i odjeću a više su trošili i na benzin i posjete restoranima.

Izvješće ministarstva trgovine potaknulo je val optimizma na Wall Streetu čiji su ključni indeksi porasli oko dva posto.

Kriza bi mogla produbiti razlike

Čelnik središnje banke Jerome Powell upozorio je pak u današnjem govoru pred odborom Senata za gospodarstvo da se američko gospodarstvo neće u potpunosti oporaviti sve dok građani ne budu sigurni da je epidemija pod kontrolom.

"Potpuni oporavak nije vjerojatan sve dok javnost ne bude sigurna da je bolest obuzdana", kazao je Powell na početku dvodnevnog podnošenja izvješća Zastupničkom domu i Senatu.

Oporavak gospodarstva od koronakrize bit će neizvjestan, neravnomjeran i dugotrajan, naglasio je čelnik Feda.

Središnja banka zadržala je prošlog tjedna ključne kamatne stope nadomak nuli, signalizirajući da namjerava više godina podupirati gospodarstvo izvanrednim poticajima.

"Što dulje aktivnosti budu padale, to su veće šanse da će trajni gubitak radnih mjesta i zatvaranje kompanija prouzročiti dugoročnu štetu", objašnjava čelnik središnje banke. 

Fed je već osigurao više tisuća milijardi kredita za gospodarstvo a u ponedjeljak je pokrenuo i 600 milijardi dolara vrijedan program kreditiranja kompanija s maksimalno 15 tisuća radnika i prihodima do pet milijardi dolara.  

Powell je danas ponovio da ne postoji čarobni lijek koji bi preko noći podigao na noge posrnulo gospodarstvo, pa će Fed upotrijebiti sve raspoložive instrumente kako bi pomogao u oporavku. 

Ključnu će ulogu u ograničavanju dugoročne štete odigrati izravna financijska podrška obiteljima i kompanijama, poručio je guverner američke središnje banke.

Trenutno je oko 20 milijuna građana nezaposleno zbog pandemije koja je prouzročila smrt više od 115 tisuća građana. I nezaposlenost i Covid 19 posebno su teško pogodili manjinske zajednice.

"Ne bude li pad aktivnosti zaustavljen i preokrenut, mogao bi dodatno produbiti jaz u ekonomskom standardu koji je u dugotrajnom razdoblju rasta bar djelomice ublažen", istaknuo je čelnik središnje banke.

Dužnosnici središnje banke trenutno procjenjuju da će gospodarstvo ove godine pasti 6,5 posto dok bi nezaposlenost trebala ostati povišena nekoliko godina.

Powell je ranije upozorio da će milijuni radnika, posebno onih s niskim primanjima, u doglednoj budućnosti biti bez posla, te da njihov povratak u svijet rada neće biti lagan.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter