FRANKFURT

Šefica ECB-a dobila bitku protiv Njemačke i Nizozemske

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Christine Lagarde otklonila je prigovore Njemačke i Nizozemske i Europska središnja banka (ECB) signalizirala je da je spremna pojačanom kupnjom obveznica poduprijeti zemlje eurozone posebno teško pogođene epidemijom, tvrde za Reuters neimenovani izvori.

ECB je na sinoćnjoj izvanrednoj sjednici usvojio program kupnje obveznica vrijedan 750 milijardi eura kako bi podupro gospodarstvo poljuljano u temeljima naglim širenjem koronavirusa.

Obećali su također da će, bude li potrebno, odbaciti i samonametnuta "ograničenja", aludirajući time da je ECB spreman u portfelju držati i više od 30 posto obveznica jedne članice eurozone.

To znači da se poticaji mogu usmjeriti tamo gdje su najpotrebniji odnosno da ECB može povećati kupnju talijanskih državnih obveznica i time ublažiti ekonomske teškoće europske zemlje najteže pogođene epidemijom.

Odluci se na telekonferenciji usprotivilo nekoliko članova ECB-ova upravnog vijeća, koje čine guverneri 19 zemalja eurozone, tvrde za Reuters izvori izravno upućeni u temu.

Prigovor su uputili guverneri njemačke i nizozemske središnje banke, koji se u načelu protive kvantitativnom ublažavanju monetarne politike. 

Ta manjina, koju izvori nazivaju "weimarcima", aludirajući na avet hiperinflacije iz 20-ih godina prošlog stoljeća, još uvijek prisutnu u nekim njemačkim krugovima, strahuje da će se ECB prometnuti u financijera vlada eurozone. 

U ECB-u, njemačkom Bundesbanku i nizozemskom De Nederlandsche Banku nisu željeli komentirati informaciju neimenovanih izvora.

Unatoč prigovorima, čak su se i njemački i nizozemski guverner na telekonferenciji složili da ECB mora poduzeti odlučne korake kako bi podupro gospodarstvo i financijska tržišta, dodaju izvori, tražeći da ostanu anonimni zbog povjerljivosti teme.

Lagarde je potom zaključila da jasna većina članova upravnog vijeća podupire plan i usvojila ga je, dodali su izvori. Takva je praksa uobičajena na vijeću koje obično ne glasa o odlukama, pojašnjava Reuters.

Izvori tvrde da se nitko nije usprotivio ni odluci da ECB počne kupovati i grčke državne obveznice budući da današnje nevolje nemaju veze s grčkom politikom pa bi se Grčka izuzećem de facto kažnjavala.

Neki su dužnosnici ECB-a predložili i da Europski mehanizam za stabilnost izda 'koronaobveznicu' za potrebe financiranja zajedničke borbe protiv virusa na razini eurozone, navodi jedan izvor.

Na kraju su se svi složili da je takva odluka u nadležnosti vlada a ne ECB-a, dodao je.  

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter