(Hina/EPA)
Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 64 dolara, potaknute nadom u oporavak američkog gospodarstva zahvaljujući ubrzanom cijepljenju, a potporu im pružaju i napetosti na Bliskom istoku.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 86 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 63,81 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 78 centi višoj cijeni, od 60,10 dolara.
Trgovci su se na početku tjedna fokusirali na prognoze za oporavak američkog gospodarstva od posljedica mjera uvedenih kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa.
Američko je gospodarstvo na "prijelomnoj točci", izjavio je u intervjuu emitiranom u nedjelju guverner središnje banke Jerome Powell, prognoziravši ubrzanje aktivnosti i zapošljavanja u idućim mjesecima, ali i upozorivši na rizike prebrzog otvaranja.
“Rizici postoje, a glavni je taj da bismo se mogli prebrzo otvoriti, ljudi bi se mogli prebrzo vratiti starim navikama pa ćemo svjedočiti još jednom skoku broja zaraženih", rekao je Powell u intervjuu za televiziju CBS, snimljenom prošle srijede.
SAD je do sada cijepio više od 70 milijuna ljudi, ali potražnja za benzinom nije se oporavila kao što se očekivalo.
Potporu cijenama pružile su u ponedjeljak i nove napetosti na Bliskom istoku, nakon što su jemenski Huti objavili da su uputili 17 dronova i ispalili dvije balističke rakete na saudijske ciljeve, uključujući rafinerije Saudi Aramca u Džubailu i Džedi. Saudijska strana nije potvrdila napade.
Snažniji rast cijena zakočilo je tvrdokorno širenje covida 19 u pojedinim dijelovima svijeta.
"Cijene nafte ulaze u fazu konsolidacije nakon snažnih oscilacija u prošlom mjesecu", rekao je Stephen Brennock iz savjetodavne tvrtke PVM.
"Iako još ima puno razloga za njihovo podizanje, sudionici na tržištu postali su oprezniji jer je porastao broj zaraženih u Europi, Indiji i na nekim tržištima u nastajanju, a uvođenje cjepiva ide sporije no što se očekivalo", dodao je Brennock.
Indija sada bilježi svaki šesti slučaj zaraze u svijetu, a broj novozaraženih raste i u drugim dijelovima Azije.
Azijska potražnja još je uvijek slaba, a neki su kupci naručili manje nafte u svibnju, dijelom zbog radova na održavanju rafinerijama, ali i viših cijena.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) jutros na svojoj internetskoj stranici priopćila da je cijena barela referentne košarice nafte njezinih članica u petak iznosila 61,14 dolara, što znači da se nije znatnije promijenila u odnosu na prethodni trgovinski dan.