(Hina/EPA)
Cijene hrane naglo su pale u ožujku na svjetskim tržištima, pogođene osjetno smanjenom potražnjom zbog pandemije koronavirusa i urušavanjem cijena nafte, objavila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO.
FAO-v indeks cijena košarice osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u ožujku za 4,3 posto u odnosu na prethodni mjesec, na prosječna 172,2 boda.
"Glavni su razlozi pada cijena faktori na strani potražnje, ne ponude", naglašava čelnik FAO-a Abdolreza Abbassian.
"Potražnju pritišću sve lošiji izgledi za gospodarstvo", pojašnjava.
Najviše je pao indeks koji iskazuje kretanje cijena šećera, čak 19,1 posto u odnosu na veljaču, zbog pada potrošnje povezanog sa širenjem virusa u mnogim zemljama. Dodatni je razlog bila i manja potražnja proizvođača etanola zbog potonuća cijena sirove nafte.
Indeks cijena biljnih ulja potonuo je 12 posto, odražavajući oštar pad cijena palminog ulja, povezan s pojeftinjenjem nerafiniranih mineralnih ulja i pojačanom neizvjesnošću kada je u pitanju utjecaj epidemije na tržište.
"Cijene nafte više su nego prepolovljene u prošlom mjesecu, što znatno utječe na biogoriva, važan izvor potražnje na tržištima šećera i biljnih ulja", objašnjava FAO-v analitičar Peter Thoenes.
Indeks cijena mlijeka pao je tri posto pod utjecajem sniženih cijena i manje uvozne potražnje za obranim i punomasnim mlijekom u prahu.
Cijene žitarica smanjile su se 1,9 posto, odražavajući obilnu ponudu i povoljne izglede za ovogodišnji urod. Izuzetak je bila riža koja je poskupjela zbog vijetnamske zabrane izvoza.
Cijene mesa bile su gotovo nepromijenjene u odnosu na veljaču.
U odvojenom izvješću o ponudi i potražnji na tržištima žitarica FAO je povisio procjenu svjetske proizvodnje žitarica u 2019. godini.
Potvrdio je pak prognozu prema kojoj bi ove godine u svijetu trebalo biti proizvedno ukupno 763 milijuna tona pšenice, gotovo kao i prošle, rekordne godine.
"(To će) zajedno s obilnim zalihama pomoći da se tržišta hrane zaštite od oluje koju je podigao koronavirus", procjenjuje FAO.