(Hina/EPA)
Britanski premijer Boris Johnson izjavio je u srijedu da će ustrajati u planiranom uvođenjem digitalnog poreza unatoč prijetnjama SAD-a da će kazniti Francusku zbog takvog poteza.
Prema prijedlogu predstavljenom prošle godine, velike online kompanije od travnja 2020. godine očekuje obveza plaćanja poreza u iznosu dva posto od ukupnih prihoda ostvarenih u Britaniji.
Prijedlog je iznio bivši ministar financija Philip Hammond, uz procjenu da bi se u početnoj fazi tim nametom moglo namaknuti gotovo 500 milijuna funta godišnje.
Multinacionalne kompanije, uključujući Google i Facebook, izložene su kritikama da u pojedinim zemljama plaćaju vrlo male poreze, unatoč velikim prihodima, zato što zakoni dopuštaju da zaradu prijavljuju u zemljama s nižim korporativnim porezima, podsjeća britanski BBC.
Iako se pokušava iznaći multilateralno rješenje, pojedine su zemlje, uključujući sada i Veliku Britaniju, odlučile uvesti poreze.
"Kada je riječ o digitalnim uslugama, mišljenja sam da moramo analizirati poslovanje velikih digitalnih kompanija, velike prihode koje ostvaruju u ovoj zemlji i iznos poreza koji na njih plaćaju”, rekao je britanski premijer u utorak navečer.
"Moramo to riješiti. Njihov doprinos mora biti pravedniji", poručio je.
To je obećanje sadržano i u predizbornom manifestu konzervativne stranke.
Laburistička stranka također je obećala porez na multinacionalke. U priopćenju stranke o planovima, objavljenom prošlog mjeseca, poimence se spominju "Amazon, Facebook I Google".
Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je visokim carinama na uvoz niza francuskih proizvoda nakon što je Francuska uvela porez na digitalne usluge koji će pogoditi američke tehnološke divove Google, Amazon i Facebook.
"Uveli smo porez na vino a u planu je još takvih mjera", rekao je Trump u srijedu, pred početak sastanka NATO-a u britanskom Watfordu.
"Radije to ne bismo činili, no tako će stvari izgledati. Stoga ili ćemo ići na to ili ćemo osmisliti porez koji će biti od koristi objema stranama", dodao je.
Trump je zaprijetio carinom od čak 100 posto na uvoz francuskih sireva, šampanjaca, torbica i ostalih francuskih proizvoda ukupne vrijednosti 2,4 milijarde dolara.
Francuska uvodi tri posto poreza svim digitalnim kompanijama s prihodima većim od 750 milijuna eura, od čega je najmanje 25 milijuna eura ostvareno u Francuskoj.
Porez će se antidatirati i početi zaračunavati od početka ove godine, a očekuje se da će njime već ove godine namaknuti oko 400 milijuna eura.