Ilustracija (Pixabay)
Cijene nafte stabilizirale su se u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod razine od 76 dolara nakon što su SAD i Meksiko tik pred planirano uvođenje carina najavili pregovore, prigušivši strahovanja od poremećaja u opskrbi.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila gotovo nepromijenjena u odnosu na zatvaranje trgovine na kraju prošlog tjedna i iznosila je 75,76 dolara. Nakratko je bila poskočila na 77,34 dolara.
Značajnijih promjena u cijeni nije danas bilo ni na američkom tržištu gdje se barelom trgovalo po 72,64 dolara. Nakratko je bila poskočila na 75,18 dolara.
Tržišta su na početku tjedna uzdrmale američke carine Meksiku, Kanadi i Kini. Trgovci strahuju od trgovinskog rata koji bi mogao ugroziti rast svjetskog gospodarstva i ponovo raspiriti inflaciju.
SAD je najavio da će od utorka uvesti carine od 25 posto na većinu robe iz Meksika i Kanade. Uvoz energije iz Kanade podlijegat će carinama od 10 posto.
Washington planira i carine od 10 posto na uvoz iz Kine.
"Carine na kanadski uvoz energije vjerojatno će izazvati veće poremećaje na domaćem (američkom - op. ur.) tržištu energije od onih na uvoz iz Meksika, a mogle bi biti čak i kontraproduktivne za jedan od ključnih ciljeva (američkog) predsjednika - smanjenje troškova energije", rekao je Amarpreet Singh iz Barclaysa.
Analitičari Goldman Sachsa procjenjuju da će carine tek u ograničenoj mjeri i u kratkom roku utjecati na globalne cijene nafte i plina.
Kanada i Meksiko glavni su američki dobavljači nafte i zajedno isporučuju otprilike četvrtinu nafte koju američke rafinerije prerađuju, prema američkom ministarstvu energetike.
Carine će povećati troškove nafte s većim udjelom sumpora koja je potrebna američkim rafinerijama za optimalnu proizvodnju, objašnjavaju izvori u industriji.
Benzin će u SAD-u u takvim uvjetima sigurno poskupjeti, rekao je Mukesh Sahdev iz Rystad Energyja.
Trump je već upozorio da bi carine "nakratko mogle biti bolne" za Amerikance.
Posljedica neće biti pošteđeno ni svjetsko gospodarstvo, istaknula je Ashley Kelty iz Panmure Liberuma.
"Jasno je da će carine negativno utjecati na svjetsko gospodarstvo budući da će opskrba fizičkog tržišta u kraćem roku biti smanjena, što će podići cijene nafte", objašnjava Kelty.
Ostanu li na snazi dulje vrijeme, kanadska i meksička proizvodnja mogle bi se smanjiti, što bi pomoglo Organizaciji zemalja-izvoznica nafte i njezinim saveznicima da povećaju opskrbu, domeće Sahdev.
Tokom poslijepodneva američki predsjednik rekao je da pauzira carine Meksiku, istaknuvši da nastavlja pregovore s južnim susjedom kako bi se postigao "dogovor".
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum rekla je da su timovi u ponedjeljak počeli s radom na sigurnosti i poslovnim pitanjima, dodavši da je američkom kolegi predložila pauziranje carina.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u petak pojeftinio za 89 centi, na 78,49 dolara.