svjetska tržišta

Optimizam zahvatio azijske burze

| Autor: Hina
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Na azijskim burzama u ponedjeljak su cijene dionica uzletjele u očekivanju investitora da će dvije velike središnje banke - europska i kanadska - vjerojatno ovaj tjedan sniziti kamatne stope, što bi predstavljao idući korak u globalnoj monetarnoj politici, ali i dalje prisutna inflacija prijeti taj proces učiniti dugotrajnim i postupnim.

Pristigle su jutros i nešto bolje vijesti iz Kine - indeks industrijske aktivnosti koji izračunava privatna tvrtka Caixin dosegnuo je u svibnju 51,7 bodova, nakon travanjskih 51,4 boda, što je najviše u zadnje dvije godine. U svibnju je porasla i aktivnost japanskih tvornica po prvi put u godinu dana, a u Južnoj Koreji je ojačala po najvišoj stopi u zadnje dvije godine.

U takvim uvjetima, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih bio je oko 6 sati u plusu 1,4 posto, nadoknadivši dio prošlotjednog gubitka od 2,5 posto. 

Istodobno, japanski Nikkei bio je u plusu 1,1 posto, oporavivši se s najniže razine u mjesec dana koju je dotaknuo krajem prošloga tjedna, dok je južnokorejski indeks bio u plusu 1,8 posto. Potonji je  uzletio nakon objave južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeola da su izgledne velike količine rezervi nafte i plina u moru u istočnom dijelu zemlje.

ECB bi po prvi put mogao sniziti kamatne stope prije Feda

Općenito, izgledi za globalnim smanjivanjem kamatnih stopa potiču optimizam na dioničkim tržištima. Europska središnja banka gotovo sigurno razmatra snižavanje kamatnih stopa u četvrtak za 0,25 postotnih bodova, na 3,75 posto, što bi bilo prvi put u povijesti da počne popuštati svoju monetarnu politiku prije Feda. 

Ipak, neočekivano visoka inflacija u eurozoni izblijedila je nade za brzim smanjivanjem cijene novca, pa tržišni sudionici očekuju sada da će kamatne stope u ovoj godini biti snižene samo za 57 baznih bodova. Naime, Eurostat je prošli tjedan objavio da je godišnja stopa inflacije u svibnju u eurozoni porasla po prvi put u zadnjih godinu dana i to na 2,6 posto. 

"Vjerojatnost od uzastopnih smanjivanja kamatnih stopa sada se čini vrlo niskom, pri čemu se njihovo drugo rezanje očekuje u rujnu", rekao je Bruce Kasman, voditelj ekonomskih istraživanja u JPMorganu.

Tržište procjenjuje i otprilike 80 posto vjerojatnosti da će i središnja kanadska banka u srijedu sniziti kamatne stope te ih ukupno do kraja godine srezati za 59 baznih bodova. S druge strane, očekuju znatno oprezniji pristup Feda, procjenjujući da bi prvo rezanje kamatnih stopa u SAD-u moglo uslijediti tek u rujnu, a i to je na dugačkom štapu.

Na deviznim tržištima japanski jen i dalje bilježi najslabiju izvedbu u odnosu na ostale svjetske valute, unatoč tome što japanske vlasti troše golem novac intervenirajući kako bi usporile pad njegova tečaja. U razdoblju od 26. travnja do 29. svibnja Tokio je potrošio više od 62 milijarde dolara na devizne intervencije.

Tečaj dolara jutros stoji 157,09 jena. Istodobno, tečaj eura drži se čvrsto na 1,0855 dolara, što je 0,1 posto više nego u petak.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter