Iako rade isti posao, medicinske sestre i njegovateljice u privatnim i državnim domovima za starije i nemoćne nisu jednako plaćene, prenosi HRT. Problem je još izraženiji u vrijeme inflacije. U privatnim domovima mogućnosti za povećanje plaća znatno je manje jer su im jedini izvor prihoda uplate korisnika, a rashodi im se izjednačjuju s drugim privatnim poduzetnicima.
Medicinska sestra Silvija Tot od prvoga dana, već sedam godina, radi u privatnom domu za starije i nemoćne u Koprivnici. Na to je radno mjesto došla iz županijskog doma umirovljenika.
- Prije svega obiteljska atmosfera u ovom domu, jer tu kod nas korisnici su kao kod kuće, stvarno imamo obiteljski odnos prema njima, prisniji, kaže Silvija Tot, medicinska sestra u domu za starije i nemoćne.
Uz Silviju u ovom domu o 43 korisnika brine se 20-ak zaposlenih - medicinske sestre, njegovateljice, fizioterapeuti, kineziolog. Vlasnica doma svim bi zaposlenicima rado povećala plaću, kao što to rade drugi poslodavci.
- Ja jedino mogu povećati plaću svojim sestrama ako podižem cijene smještaja. Cijena smještaja u ovom domu je tisuću eura, to je jako puno i realno se pitate tko to može platiti, ističe Jelena Kosi, vlasnica doma za starije i nemoćne u Koprivnici.
Jedini izvor prihoda uplate su korisnika. Od toga čak osam tisuća eura na mjesec troškovi su poreza i doprinosa za plaće zaposlenika. U smanjivanju tih davanja Jelena vidi prostor za veće plaće zaposlenika.
- Da ne moram plaćati 35 posto doprinosa nego 20, a da ovih 15 posto mogu bez problema transparentno uplatiti na račun medicinske sestre kao neto plaću i mislim da se tu država ne bi previše osiromašila, smatra Jelena Kosi.
Na neravnopravan položaj zaposlenika u privatnim i državnim domovima za starije i nemoćne dopisom je upozorila sve mjerodavne - ministarstva socijalne skrbi i zdravstva, Sindikat socijalne skrbi, Sindikat medicinskih sestara. Odgovor još nije dobila.