međunarodno tržište

Kina i SAD spustili cijene nafte ispod 82 dolara

| Autor: Hina
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima ispod 82 dolara pod pritiskom naznaka posustajanja gospodarske aktivnosti u Kini i procjena o rekordnoj proizvodnji u SAD-u.

Na londonskom je tržištu nakon podneva cijena barela s rokom isporuke u ožujku bila niža za 90 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 81,97 dolara. Aktivnije se trgovalo barelima s rokom isporuke u travnju, po 1,17 dolara nižoj cijeni, od 81,33 dolara.

Na američkom tržištu barel bio u minusu 1,33 dolara, kliznuvši na 76,49 dolara.

Trgovci prate stanje u Kini nakon što je sud u Hong Kongu u nedjelju naložio likvidaciju prezaduženog nekretninskog diva Evergrandea. Građevinski sektor čini otpilike četvrtinu kineskog BDP-a pa se strahuje da bi kriza mogla zakočiti potražnju za naftom.

U srijedu zabrinutost je raspirio podatak o padu aktivnosti u kineskoj industriji u siječnju, četvrti mjesec zaredom, prema istraživanju Kineske federacije za logistiku i nabavu.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) prognozirala je da će upravo Kina biti motor rasta potražnje za naftom u ovoj godini.

"Podaci iz industrije potvrđuju naše stajalište da je Kina, barem za sada, prepreka rastu globalne potražnje za naftom", rekao je Tamas Varga iz PVM-a.

Zabrinutost za potražnju potiču i predviđanja da će američka središnja banka ovaj tjedan zadržati kamatne stope na važećoj razini. Ekonomisti procjenjuju da su male šanse da će ih Fed sniziti prije lipnja, s obzirom na kontinuirano snažnu potrošnju kućanstava.

Sukobi na Bliskom istoku pali su u drugi plan. Reutersova anketa navodi na zaključak da će rekordna proizvodnja na Zapadu i spori gospodarski rast zakočiti cijene nafte i ograničiti premiju za geopolitički rizik. 

"SAD je povećao proizvodnju i izvoz, što je stabiliziralo cijene, unatoč pojačanim geopolitičkim rizicima, i globalna tržišta ponovo bilježe višak (u opskrbi)", objašnjava Matthew Sherwook iz EIU-a.

Međunarodna agencija za energiju prognozira da će opskrba u ovoj godini dosegnuti novu rekordnu razinu zahvaljujući rekordnoj količini barela iz SAD-a, Brazila, Gvajane i Kanade.

OPEC je odvojeno objavio da je u utorak barel košarice nafte njegovih članica poskupio 1,19 dolara, na 84,19 dolara.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter