(Hina/EPA)
Na azijskim burzama cijene dionica u srijedu su bile pod pritiskom prodaja nakon što je objavljen podatak o većoj inflaciji u SAD-u nego se očekivalo, što ukazuje da će američka središnja banka nastaviti podizati kamatne stope kako bi suzbila inflaciju.
Japanski Nikkei indeks u srijedu oko 6,45 sati bio je u minusu 0,5 posto, na 27.464 boda.
Istodobno, MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih pao je 1,4 posto, predvođen padom australskog ASX-a za 1,06 posto, južnokorejskog Kospija za 1,5 posto, te hongkonškog KSI-ja za 1,32 posto.
Inflacija u SAD-u u siječnju iznosila je 0,5 posto na mjesečnoj razini, a translatirana u godišnju stopu dosegnula je 6,4 posto. Ekonomisti su međutim očekivali njezin sporiji rast, na mjesečnoj razini za 0,4, a na godišnjoj za 6,2 posto.
Ta objava ugasila je nade investitora da bi Fed kasnije ove godine mogao čak i snižavati kamatne stope. Štoviše, sad se očekuje da će ključna kamatna stopa u SAD-u do kraja godine biti iznad 5 posto.
S druge strane, prinos po američkim dvogodišnjim obveznicama, koji raste kada cijene dionica padaju, porastao je danas u New Yorku gotovo 9 baznih bodova, na 4,611 posto, čime je povećao jaz prema prinosu 10-godišnjih obveznica, a to je neobičan fenomen koji signalizira recesiju.
Moguć daljnji pad burzi
I europske burze jutros bi mogle otvoriti u crvenome, prateći pad azijskih burzi. Terminski indeksi europskih burzi u minusu su oko 0,2 posto.
Analitičari očekuju daljnji pad burzovnih indeksa. "Usporedim li raniju Fedovu retoriku o nastojanju da održi kamatne stope višima kroz duže razdbolje i najnoviji podatak o inflaciji, čini mi se vjerojatnim da bi tržišta dionica, i razvijena i azijska, mogla biti umjerenija", smatra Manishi Raychaudhuri, iz BNP Paribasa.
Po njegovim riječima, i tečaj dolara mogao bi ponovno dobiti na snazi, potpomognut izgledima o visokim američkim kamatnim stopama još neko duže vrijeme.
Njegov tečaj je na deviznim tržištima tijekom noći dosegnuo prema jenu najvišu razinu u zadnih šest tjedana - 133,3 jena, a jutros se kreće oko 133,05 jena.
Tečaj eura, pak iznosi 1,0713 dolara, oslabivši 0,2 posto prema dolaru u odnosu na dan ranije.
Dolarov indeks je prema košarici valuta blago je porastao, na 103,4 bodova, s jučer u ovo doba zabilježenih 103,1 bod.
Istodobno, cijene nafte su pale jer investitore brine sve veća ponuda i slabljenje potražnje. Barel američke nafte pojeftinio je jedan posto, na 78,27 dolara, a londonskog Brenta 0,93 posto na 84,79 dolara.