ZAGREB

Europarlamentarci snažno podržali istraživački program Obzor Europa

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Europarlamentarci su utorak snažno podržali istraživački program Obzor Europa za razdoblje 2021. - 2027. ocijenivši da će program pridonijeti boljoj pripremi zdravstvenih sustava EU-a za buduće pandemije te dekarbonizaciji industrije.

Program osigurava kratkoročno i dugoročno financiranje istraživanja i inovacija za odgovor na globalne izazove kao što su borba protiv klimatskih promjena, digitalizacija i pandemija koronavirusa. 

Ukupni proračun programa Obzor Europa iznosit će 95,5 milijardi eura, uključujući 5,4 milijarde eura iz plana EU-a za oporavak Next Generation EU, a tu je i dodatno ulaganje od 4 milijarde eura iz Unijinog višegodišnjeg financijskog okvira.

Obzor Europa dobio je dosad najveća proračunska sredstva za istraživanja u području digitalnih tehnologija i za digitalizaciju. Iz programa će se osigurati i potpora za inovativne MSP-ove i europsku istraživačku infrastrukturu, dok će se dodatna sredstva u iznosu od milijardu eura, koja je Parlament osigurao za temeljna istraživanja, usmjeravati putem Europskog istraživačkog vijeća, , navodi Europski parlament na svojrm portalu.

Europska komisija program je privremeno pokrenula 1. siječnja 2021., a zastupnici su u utorak dali konačno odobrenje za sporazum s Vijećem o programu s 677 glasova za, 5 protiv i 17 suzdržanih (Uredba o Obzoru Europa) te s 661 glasova za, 5 protiv i 33 suzdržanih (posebni program za provedbu Obzora Europa). 

"Obzor Europa pomoći će EU u prilagodbi na neizvjesnu budućnost podržavajući zdravstveni sustav da se pripremi za buduće pandemije, industriju za dekarbonizaciju i svoja poduzeća za inovacije", kazala je portugalska socijaldemokratkinja Lina Gálvez Muñoz, koja se obratila Europskom parlamentu u ime izvjestitelja za Uredbu o Obzoru Europa Dana Nice.

„Ključni element novog programa je da će najmanje 35% ukupnog proračuna biti dodijeljeno za potporu klimatskim ciljevima Europske unije", dodala je Galvez Gálvez Muñoz.

Christian Ehler (EPP), izvjestitelj za posebni program za provedbu Obzora Europa, novi program naziva najvećim i ključnim programom civilnog istraživanja i inovacija na svijetu te je istaknuo kako se Europska unija mora ugledati na primjere velikih međunarodnih aktera i njihovih ulaganja u istraživanja i inovacije, ako želi biti konkurentna u skladu sa zadanim klimatskim ciljevima.

„Do 2030. želimo smanjiti CO2 za 50%. To ne znači ništa drugo nego da ćemo za desetljeće morati razvijati nove tehnologije koje danas još ne postoje", kazao je.

"Osigurali smo ambiciozan i uravnotežen proračun koji snažno podupire temeljna istraživanja kao i tematska istraživanja, uključujući po prvi put posebni proračun za kulturnu i kreativnu industriju Europe", dodao je.

Marc Botenga (GUE/NGL), zamjenik odsutne izvjestiteljice za Europski institut za tehnologije Gálvez Muñoz, naglasio je da su odobrena sredstva za dva nova područja - kulturu i kreativni sektor te za vodu i oceane.

Pučanka Maria da Graça Carvalho, izvjestiteljica za Strateški inovacijski program Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT) , ustvrdila je kako će program pomoći znanosti i europskom gospodarskom oporavku.

„Odobrit ćemo nove instrumente koji će zajednici znanstvenih istraživača omogućiti pokretanje projekata čime će se potaknuti naš rast, osigurati konkurentnost i dati presudan doprinos zdravlju i kvaliteti života svih građana Europe", kazala je.

"Novi okvirni program će pridonijeti europskom gospodarskom oporavku, otvaranju novih radnih mjesta te odlučnoj digitalnoj i zelenoj tranziciji“, dodala je.

Romana Jerković, eurozastupnica SDP-a, naglasila je važnost razvoja tehnoloških i znanstvenih inovacija, s naglaskom na umjetnoj inteligenciji.

“Kao nekoć parni stroj i električna energija, danas umjetna inteligencija mijenja svijet”, poručila je, pojasniivši da liječnicima umjetna inteligencija može pomoći da poboljšaju dijagnostiku i razviju nove metode liječenja te da može pridonijeti čišćem okolišu.

"Zbog toga je za konkurentnost i održivi gospodarski rast važno da se tehnologije poput umjetne inteligencije učine široko dostupnim", dodala je.

Program Obzor Europa počiva na tri stupa, podsjeća Europski parlament u priopćenju.

Stup „Izvrsna znanost” podupirat će pionirske istraživačke projekte koje definiraju i pokreću sami istraživači kroz Europsko istraživačko vijeće (ERC). Iz njega će se financirati stipendije i razmjene istraživača kroz aktivnosti Marie Skłodowska-Curie te ulagati u razvoj istraživačke infrastrukture.
 
Stup „Globalni izazovi i europska industrijska konkurentnost” usmjeren je na izravnu potporu istraživanjima koja su povezana s globalnim izazovima i industrijskim tehnologijama. Uključuje europska partnerstva privatnog i javnog sektora kao i aktivnosti Zajedničkog istraživačkog centra (JRC) koji neovisnim znanstvenim dokazima i tehničkom potporom pridonosi radu europskih i nacionalnih oblikovatelja politika.

Eurozastupnici su na plenarnoj sjednici također podržali rad Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT) koji se financira se u okviru programa Obzor Europa, a cilj mu je snažnije povezati znanstveno-istraživački sektor s tržištem rada.

Stup „Inovativna Europa” za cilj ima Europu učiniti predvodnicom u inovacijama koje stvaraju nova tržišta. Cilj mu je i daljnjim jačanjem Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT) poticati integraciju poslovanja, istraživanja, visokog obrazovanja i poduzetništva.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter