(Hina/EPA)
Učenici osam srednjih škola iz Irske, Francuske i Španjolskeu, u online razgovoru koji je u ponedjeljak organizirao Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, iskazali su solidarnost vršnjacima iz Petrinje i Zagreba koji zbog oštećenih zgrada u razornim potresima nastavu moraju pohađati na drugim lokacijama.
Učenici Srednje škole iz Petrinje te Gornjogradske gimnazije iz Zagreba svojim su vršnjacima prenijeli kako izgleda učenje za ispite i priprema mature u razdoblju nakon potresa i jeku pandemije, a u razgovoru su im se pridružili i eurozastupnici iz Irske Deirdre Clune, Francuske Ir?ne Tolleret i Tonino Picula.
Eurozastupnici su objasnili kako su Europska unija i njezine države članice pomogle Hrvatskoj neposredno nakon potresa te koju ulogu ima Unija u zaštiti mentalnog i fizičkog zdravlja mladih.
"Mi smo jedna velika obitelj! Pomažemo jedni drugima!", kazala je Deirdre Clune, zastupnica pučana iz Irske aludirajući na pomoć Europske unije za slabije razvijene države članice govoreći kako se glas i najmanje razvijene članice jednako važno čuje kao i one razvijene.
"Svjesna sam kako je mentalno zdravlje tinejdžera poljuljano, teški su ovo trenutci za mlade ljude", rekla je Clune nakon upita jedne učenice.
Francuska zastupnica Ir?ne Tolleret iz redova liberala istaknula je važnost EU-a u kriznim i izazovnim situacijama te da je pandemija jasno pokazala važnost koordiniranih mjera.
Mlade treba podsjećati da je EU ujedinjen u raznolikosti i solidarnosti te im objašnjavati što EU čini za njih, ustvrdila je zastupnica i poručila: „Vi ste nova generacija Europljana i nije slučajno da se povijesni plan oporavka od pandemije zove 'EU sljedeće generacije'“.
Hrvatski europarlamnetarac Tonino Picula je, među ostalim, izrazio zahvalnost Europskoj uniji, ali i svim državama članicama koje su "dobre vibracije" slale prema Hrvatskoj.
"U narednih 18 mjeseci potresom pogođena područja dobit će novac od Fonda solidarnosti Europske unije. Radi se o 700 milijuna eura. Sve će se to voditi i pratiti u knjigama, kako je u pitanju velika svota novca", odgovorio je Picula na pitanje maturantice iz Petrinje.
Učenice dvije hrvatske škole , Iva i Hana iz Srednje škole Petrinja te Neva i Lucija iz Gornjogradske gimnazije u Zagrebu, prenijele su svoja iskustva potresa u Petrinji i Zagrebu.
"Bila sam zabrinuta za obitelj. Kuća moje mame i bake i djeda bile su razrušene, tri dana poslije potresa otišla sam kod prijatelja u Veliku Goricu. U tim trenutcima nismo mislili o koronavirusu, željeli smo živjeti, bili smo u strahu od te novonastale situaciju", ispričala je Hana potresne trenutke.
"Prvi koji su priskočili u pomoć bili su civili i navijači. Oba potresa ostavila su znatnu štetu, a prizori i fotografije poslije su bili užasni. Naša je škola trenutno u procesu obnove, ali mi ne znamo do kada će ta obnova trajati", dodale su zajednički Neva i Lucija.
Odgovarajući na pitanja vršnjaka iz Irske, Francuske i Španjolske o organizaciji nastave u školama, kazale su kako je nastava organizirana većinom online i kako profesori na sve moguće načine pokušavaju olakšati učenje. Sudionici iz inozemstva izrazili su potporu i solidarnost s hrvatskim kolegama te poručili kako su i dalje spremni pomoći stradalom području.
Zagreb je 22. ožujka 2020. godine ujutro, nešto iza 6 sati, pogodio potres magnitude 5,5 po Richteru, te je uz još nekoliko slabijih potresa prouzročio znatne štete u gradu i široj zagrebačkoj okolici. Teške trenuztzke prošživjela proživljavala je i Sisačko-moslavačka županija mjesecima kasnije. Potres magnitude 6,2 stupnja Richterove ljestvice pogodio je te dijelove Hrvatske 29. prosinca prošle godine. Sedam osoba izgubilo je život, a na desetke ih je bilo ozlijeđeno.
Cjelovita obnova još nije krenula ni u Zagrebu ni u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Dvije škole sa sjevera Hrvatske, koje su sudjelovale u online raspravi u ponedjeljak, dio su programa Škola ambasador Europskog parlamenta (EPAS) koji se od 2016. godine provodi u svim državama članicama EU-a. Kao cilj ima jačanje informiranosti mladih ljudi o Europskoj uniji, a u programu sudjeluje više od 50 srednjih škola diljem Hrvatske.
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj je, uz potporu Opće uprave za komunikaciju EP-a Bruxellesu, početkom 2021. godine pokrenuo paneuropsku inicijativu solidarnosti za Srednju školu Petrinja. Uz moto #EPASwithPetrinja mreža škola ambasadora Europskog parlamenta iz Hrvatske i inozemstva na različite su se načine uključile u slanje pomoći i iskazivanje potpore prijateljima u Petrinji.
Predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli također je pozvao EPAS mrežu ustanova na solidarnost sa stradalim školama u Petrinji i Zagrebu.
„Ovo je vaša prilika da pokažete koliko je učinkovita ova europska mreža. Kontaktirajte prijatelje u Hrvatskoj i pokažite im da ste uz njih. Mali, ali konkretni iskazi solidarnosti mogu puno značiti u ovim teškim vremenima. Mogu stvoriti neraskidive veze koje će olakšati povratak u izgubljeno normalno stanje. Hrvatski prijatelji, mi smo uz vas!“, poručio je predsjednik Europskog parlamenta u video-poruci.