(Hina/EPA)
Mađarska, Poljska i Nizozemska proglasile su u utorak pobjedu nakon što je poslije europskog samita ostalo otvoreno kako će se fond za oporavak od koronavirusa povezati s demokratskim vrijednostima.
Europski čelnici ispregovarali su postpandemijski fond od 750 milijardi eura i europski proračun 'težak' 1.1 bilijun nakon gotovo petodnevnih pregovora u Bruxellesu, ali u završnom dokumentu nisu precizirali hoće li i kako isplate novca povezati s poštivanjem vladavine prava.
Lideri su se se složili o "režimu uvjetovanosti radi zaštite proračuna", ostavljajući Europskoj komisiji da predloži mjere. Ipak, novi mehanizam morat će prihvatiti svih 27 članica.
Postojeća pravila već omogućuju kažnjavanje članica zbog nepoštivanja demokratskih vrijednosti, ali teško ih je primijeniti i brojni čelnici, zabrinuti zbog rastuće autoritarnosti mađarskog premijera Viktora Orbana, žele da budu konkretnija.
Nejasne formulacije sa samita prevladale su nad ranijim obećanjima da će se uvesti oštriji kriteriji. EU se hvali slobodom medija i ljudskim pravima, no Europska komisija, zastupnici, stručnjaci i aktivisti kažu da su te vrijednosti na udaru u Poljskoj i Mađarskoj.
"Bit onoga što je predloženo nalazi se u nacrtima, i to je ključno", rekao je u priopćenju nizozemski premijer Mark Rutte.
Njemačka kancelarka Angela Merkel također je kazala "da smo se u zaključcima obvezali prihvatiti i štititi...načelo vladavine prava".
No, Orban je novinarima izjavio da je "spriječio i odbacio" pokušaje da se raspodjela novca veže uz demokratske standarde. Poljski premijer Mateusz Morawiecki je cijelu "arhitekturu nadzora" nazvao uspjehom.
Daniel Hegedus iz njemačke zaklade Marshall Fund smatra da situacija nije 'crno-bijela'.
Samit nije "rezultirao konkretnim mehanizmom uvjetovanosti isplata i vladavine prava. No, tvrdnje Morawieckog i Orbana da su spriječili taj uvjet ne odgovara činjenicama", istaknuo je.