Ilustracija (Pixabay)
Suci Vrhovnog suda nisu se složili s kaznama koje je riječki sud izrekao Hani Budinski, ranije Gržetić (43) iz Omišlja i Viktoru Brnobiću (46) iz Kostrene, roditeljima dječaka koji je prije šest godina, u dobi od nepunih deset godina, preminuo od zloćudne bolesti, nakon neliječenja posljedica ne-Hodgkinovog limfoma, doznaje Burin.hr.
Umjesto bezuvjetnog zatvora od godinu, odnosno godinu i pol, dobili su uvjetno godinu. Vrhovni sud je mišljenja da je riječki sud u svim bitnim odrednicama slučaja, osim oko kazne, donio pravilne zaključke
Krivi su što su kao roditelji grubo povrijedili prava svog djeteta, uskratili mu pravo na liječenje i ozdravljenje, ali nije nedvojbeno dokazano, pa nisu za to ni odgovorni, da su tako skrivili njegovu smrt.
Presudio je tako u listopadu 2018. godine riječki Županijski sud, a s takvim stajalištem složio se sada i Vrhovni sud Republike Hrvatske.
No, suci Vrhovnog suda – kako ekskluzivno doznaje portal Burin – nisu se složili s kaznama koje je izrekao riječki sud, već su značajno ublažili kazne Hani Budinski, ranije Gržetić (43) iz Omišlja i Viktoru Brnobiću (46) iz Kostrene, roditeljima dječaka koji je prije šest godina, u dobi od nepunih deset godina, preminuo od zloćudne bolesti, nakon neliječenja posljedica ne-Hodgkinovog limfoma.
Zbog "povrede djetetovih prava", majci djeteta je riječki sud izrekao godinu dana bezuvjetnog zatvora, dok je otac dobio godinu i pol dana zatvora, no Vrhovni sud je konačne kazne pretvorio u uvjetne kazne zatvora.
Oboje je izrečeno godinu dana uvjetnog zatvora, a sankcija se neće izvršiti ako u roku od tri godine ne počine novo kazneno djelo. Ova odluka Vrhovnog suda je pravomoćna, konačni je ovo epilog slučaja što je izazvao veliku pažnju javnosti, ne samo riječke regije. Ipak, ukinut je dio prvostupanjske presude o troškovima kaznenog postupka koje trebaju snositi okrivljenici i o tome će riječki sud morati nanovo odlučivati, mada je to nevažno za bit ovog procesa.
Presudom Vrhovnog suda Hana Budinski i Viktor Brnobić, koji više ne žive zajedno, sada su i pravomoćno proglašeni krivima da su kao roditelji djeteta kazneno djelo počinili u razdoblju od 6. kolovoza do 5. rujna 2015. godine, nakon što su liječnici u riječkom KBC-u utvrdili najvjerojatniju limfatičnu neoplazmu ne-Hodgkinovog limfoma, piše Burin.hr.
Unatoč višekratnom informiranju liječnika o prirodi bolesti i štetnim posljedicama neliječenja, uključujući i smrtni ishod, odbili su daljnje terapijske postupke i liječenje djeteta po protokolima službene medicine i konvencionalnim metodama suvremene medicine.
Na izričiti vlastiti zahtjev odveli su dijete iz bolnice, te mu onemogućili potrebnu dijagnostičku obradu i liječenje hematološko-onkoloških bolesnika, te uskratili pravo na liječenje.
U optužnici se navodilo da su drugo mišljenje zatražili tek 1. rujna, kada je u klinici u Avianu u Italiji verificirana dijagnoza akutne limfoplastičke leukemije T-fenotipa, što je očekivani klinički tijek neliječenja T-staničnog ne-Hodkinovog limfoma, pa su i tada odbili liječiti dijete konvencionalnim metodama suvremene medicine.
Na taj način su pristali uskratiti pravo svom djetetu na liječenje i ozdravljenje, zaključak je i riječkog i Vrhovnog suda, koji nisu prihvatili inkriminaciju iz optužnice da je "uslijed neliječenja došlo do brzog napredovanja zloćudne bolesti i njenog širenja po svim vitalnim organima, što je posljedično dovelo do smrti djeteta 5. rujna 2015. godine".
Suci Vrhovnog suda drže kako sankcije riječkog suda optuženicima nisu bile primjerene, ukazujući da su kod oboje utvrđene iste olakotne okolnosti, pa je neopravdano Viktoru Brnobiću izrečena teža kazna nego Hani Budinski.
“Nema mjesta težem kažnjavanju”, smatraju suci Vrhovnog suda, koji dodaju da su optuženici inače uredno i brižno skrbili o svojoj djeci, te da je ovo što se dogodilo iznimka koja ih je “po svom nesretnom i tragičnom ishodu zasigurno teško pogodila”, piše Burin.hr.
Tužna priča, kojom se bavio ovaj sudski postupak, odjeknula je u javnosti nekoliko dana prije dječakove smrti. Dječak je dovezen u Dječju bolnicu Kantrida gdje mu je dijagnosticiran rak limfnih čvorova, ne-Hodgkinov limfom. Kako smo tada pisali, nakon jednog dana provedenog na Kantridi, roditelji su ga izvukli iz bolnice, potpisavši izlazak uz izliku da žele još jedno mišljenje. Liječnici su ih pokušavali odgovoriti od tog plana, ali ih nisu ih poslušali. Otac Viktor tada je u razgovoru za medije rekao da je želio drugo mišljenje, a liječnicima otvoreno kazao da kemoterapija ne dolazi u obzir. »Želio sam probati alternativne načine liječenja, samo da mog sina ne ubije kemoterapija«, objašnjavao je tada otac Viktor.
Inače, dijete je nakon razvoda roditelja živjelo s majkom, a u danima što su uslijedili preko centara za socijalnu skrb pokrenuti su i postupci za lišavanje roditeljske skrbi. S dječakom su pak roditelji otišli 1. rujna u Aviano, te dobili dijagnozu da je bolest progradirala…
Dva dana kasnije stigla je odluka Centra za socijalni rad o oduzimanju djeteta, ali su u međuvremenu roditelji s bolesnim dječakom otišli u Gorski kotar. Djetetu je bivalo sve gore, pozvana je Hitna pomoć, ali je nesretnik umro dva sata kasnije, piše Burin.hr.