KRIMINALISTIČKO ISTRAŽIVANJE

Policija upala u odvjetnički ured u Puli u kojem je nekad radio Peđa Grbin

| Autor: Glas Istre
Odvjetnički ured na meti policije nalazi se na Giardinima (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)

Odvjetnički ured na meti policije nalazi se na Giardinima (snimio Duško MARUŠIĆ ČIČI)


Kriminalistička policija, uz nalog suca istrage Županijskoga suda u Puli, od jutros pretražuje odvjetnički ured odvjetnika Marka Kuzmanovića i Shaina Loua Pacheca Vinkovića u Puli zbog sumnji na zloporabe prilikom naplata parkirnih kazni, piše Jutarnji list.

Riječ je o istom uredu u kojemu je do izbora u Hrvatski Sabor prije 11 godina radio i aktualni predsjednik SDP-a Peđa Grbin.

Budući da je kriminalističko istraživanje još uvijek u tijeku, nije bilo moguće doznati za što se odvjetnike konkretno tereti.

No njihova imena već su se više puta spominjala u kontekstu takozvanog parkirnog rata u Barbarigi, odnosno nakon što ih je jedan Slovenac koji tamo ima stan optužio da u ime tvrtke B Parking naplaćuju nepostojeće kazne za parkiranje.

DORH je priopćio kako je "Općinsko državno odvjetništvo u Puli započelo, u koordinaciji s Policijskom upravom istarskom, provođenje zakonom propisanih radnji radi provjere navoda iz zaprimljene kaznene prijave zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela krivotvorenja i kaznenih djela protiv imovine".

- S obzirom na zakonske odredbe o tajnosti izvida, Općinsko državno odvjetništvo u Puli nije u mogućnosti dati druge informacije, a o državnoodvjetničkoj odluci, koja će uslijediti nakon provođenja svih radnji i provjere navoda kaznene prijave, pravovremeno će biti objavljeno priopćenje - zaključuju u priopćenju.

Policijsku akciju je za Jutarnji komentirao šef SDP-a Grbin.

- Radi se o kolegi odvjetniku koji je od mene prije 11 godina - kada sam izabran u Sabor - preuzeo odvjetnički ured temeljem rješenja Odvjetničke komore. I ja od tada nemam nikakav utjecaj na njegov rad. Ovo mi je prva informacija (da se pretražuje ured odvjetnika Marka Kuzmanovića, nap. a.) tako da ne mogu ništa ni komentirati, rekao je Grbin.

Glas Istre je pisao o slučaju iz 2020. kada je kazna za parkiranje u Puli turistima iz Mađarske narasla deseterostruko, sa 130 na 1.290 kuna.

Od ta 172 eura tek nepunih 18 odnosilo se na navodni prekršaj, a 85,6 su bili troškovi postupka, plus 34 eura za prijevod te još toliko poštanskih i administrativnih troškova.

Ovlašteni zastupnik Pula Parkinga za naplatu ovakvih karata je upravo pulski odvjetnik Shain Pacheco Vinković, a mijenjati ga može još pet odvjetnika, među kojima je i Marko Kuzmanović.

Zanimljivo je da je kazna za to neplaćeno parkiranje Mađarima bila iz 16. kolovoza 2016., dakle skoro četiri godine prije nego što je stigla obavijest o deset puta većem iznosu koji moraju platiti.

- Da su Mađari kaznu našli pod brisačem prije tri i pol godine, platili bi je odmah. U Pulu su u međuvremenu dolazili već četiri puta i da su znali za tako nešto, išli bi to podmiriti u Pula Parking ili bih im ja platio da si ne kompliciraju život. Zaista se ne bih zauzeo da je u pitanju neki smutljivac, ali riječ je o čovjeku koji je na čelu respektabilne kulturne institucije u Mađarskoj. Da je znao za kaznu, odavno bi je riješio, ne bi si dozvolio sramoćenje za 130 kuna, što mu ne predstavlja nikakav financijski problem. No, ovakva naplata tri i pol godine kasnije stvorila je dojam o pokušaju uzimanja novca po sistemu "ako prođe - prođe". I prošlo je, rekao je tada jedan Puljanin za Glas Istre.

Mađari su tada sumnjali da nešto nije čisto jer su na takozvanoj "dnevnoj parkirališnoj karti" vidjeli dvije fotografije snimljene na licu mjesta - na jednoj se vidi registracija vozila i obris auta okružen potpunim crnilom, a na drugoj ništa osim crnila.

Odvjetnik Kuzmanović tada je za Glas Istre rekao:

- Ne možemo ulaziti u osnovanost prigovora koji se temelji na tvrdnji da nije izvršena dostava dnevne parkirne karte. Kontrolori parkinga dostavu uvijek izvršavaju sukladno propisima, odnosno odluci Grada Pule, te je u pravilu fotodokumentiraju. Iz dosadašnje prakse s velikim brojem ovakvih paušalnih prigovora, pokazalo se da su skoro uvijek neosnovani i da je dnevna parkirna karta bila uredno dostavljena. Dakle, vozač vozila je prvenstveno, sukladno propisima o naplati parkiranja, bio obaviješten vertikalnom i horizontalnom signalizacijom te mu je zbog neplaćanja satne karte bila izdana dnevna parkirna karta. Jednako kao i građani Hrvatske, i strani državljani su dužni podmirivati svoje obveze te je stoga Pula Parking angažirao pravne zastupnike da bi naplatio potraživanje u inozemstvu, rekao je tada Kuzmanović.

Na pitanje zašto je za naplatu kazne bilo potrebno čak tri i pol godine, rekao je da je međunarodni postupak identifikacije vlasnika vozila izrazito kompliciran te postoji mogućnost da do dobivanja podataka o vlasniku vozila prođe i dulji vremenski period.

- O tome se očito radilo i u ovom slučaju. No, sam protek vremena ne utječe na visinu obveze, od dužnika se ne potražuju zatezne kamate, već samo naknada troškova koje je prouzročio neispunjenjem svoje obveze, odnosno neplaćanjem satne parkirne karte, poručio je Kuzmanović.

Glas Istre je tada pisao i da je odvjetnike, preko direktora Pula Parkinga Branislava Bojanića, izvijestio da se na fotografiji ne vidi lokacija. No, bolju fotografiju, koja bi otklonila svaku sumnju iz ovog slučaja, nismo dobili.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter