S obzirom na činjenicu da je presuda ubrzo postala pravomoćna, za pretpostaviti je da odvjetništvo nije imalo ništa protiv takvog blagog kažnjavanja
Je li državno odvjetništvo još lani krivo procijenilo slučaj, prvenstveno ne tražeći pritvaranje nasilnika? (Snimio Dejan Štifanić)
Slučaj ubojstva u Galižani, gdje je u obiteljskoj kući u subotu poslijepodne 60-godišnjak usmrtio suprugu hladnim oružjem ponovno je otvorio diskusije o našem kazneno-pravnom sustavu. S obzirom na brojna svjedočenja osoba koje su poznavale ovu obitelj, postavlja se logično pitanje je li ova tragedija, još jedna u nizu, mogla biti spriječena i tko je bio nadležan da to uopće spriječi.
Kao što smo već mogli čuti od koordinatorice Sigurne kuće Istra Jadranke Černjul, njima se tragično stradala 54-godišnjakinja nije obratila za pomoć, a s njihovim obiteljskim problemima nije bio upoznat ni pulski Centar za socijalnu skrb, doznajemo od ravnateljice Sandre Ventola.
S druge strane, iako su najbliži susjedi izjavili da je policija bila čest gost u Fažanskoj ulici u Galižani, gdje su živjeli supružnici, iz Odjela za odnose s javnošću PU Istarske doznajemo da to nije bilo baš tako.
- Policija je prema osumnjičenom postupala u kolovozu 2019. godine, kad je zaprimila prijavu oštećene da joj 60-godišnjak prijeti smrću. Muškarac je isti dan uhićen, nad njim je provedeno kriminalističko istraživanje i priveden je u pritvorsku jedinicu PU istarske uz kaznenu prijavu za kaznena djela prijetnja, nasilje u obitelji i povreda djetetovih prava. Potom je policija u rujnu ove godine imala još jednu intervenciju, no u tom slučaju muškarac se nije protupravno ponašao prema drugim osobama, odgovorili su nam iz PU istarske.
Iz pulskog Općinsko državno odvjetništvo su pak potvrdili da je Policijska postaja Pula odmah u kolovozu 2019. podnijela državnom odvjetništvu kaznenu prijavu protiv sada osumnjičenog za ubojstvo supruge. Tada ga se sumnjičilo za počinjenje kaznenog djela nasilja u obitelji, dva kaznena djela povrede djetetovih prava i jedno kazneno djelo prijetnje.
- Osumnjičenik je tada doveden u pritvorsku policijsku jedinicu, a državno odvjetništvo nije predložilo određivanje istražnog zatvora, budući da nije bilo osnove za predlaganje, jer je ocijenjeno da se ista svrha može ostvariti donošenjem rješenja o nalaganju mjera opreza osumnjičeniku. Te mjere su donesene i trajale su od 8. kolovoza 2019. do 18. ožujka 2020. kada su rješenjem ukinute. Radilo se o mjeri zabrane približavanja žrtvama, zabrane uspostavljanja i održavanja veze sa žrtvama i mjeri udaljenja iz doma. Ovo je državno odvjetništvo, po zaprimanju kaznene prijave, provelo istraživanje i u ožujku 2020. godine pred Općinskim sudom u Puli podiglo optužnicu protiv okrivljenika zbog tri kaznena djela protiv braka, obitelji i djece – i to jedno kazneno djelo nasilja u obitelji, dva kaznena djela povrede djetetovih prava i jedno kazneno djelo protiv osobne slobode – prijetnjom, sa zahtjevom za izdavanjem kaznenog naloga. Presudom od 4. svibnja 2020. sud je okrivljenika proglasio krivim te je osuđen na jednogodišnju zatvorsku kaznu na koju je primijenjena uvjetna osuda s rokom provjeravanja od tri godine. Presuda je postala pravomoćna 16. svibnja 2020., odgovorila je Slavica Đokić iz Općinskog državnog odvjetništva u Puli