Ivanka Sekulić bila je potpuno funkcionalna i može se reći živahna za njezinu životnu dob. Preminula je uslijed spleta više faktora, odnosno djelovanja dobi, narušenog zdravlja, brojnih zadobivenih ozljeda te straha za vlastiti život. Umrla je nasilnom smrću uslijed psihičke traume, a sredstvo kojim su joj nanijete ozljede kuhinjski je nož ukupne dužine 30,5 centimetara
Čitanje presude (Snimio Danilo Memedović)
Za teško ubojstvo 91-godišnje Ivanke Sekulić prošlog ljeta u Zoranićevoj ulici na Verudi krivom je jučer na Županijskom sudu u Puli proglašena njezina kćer Divna Sekulić Trošt te je kažnjena s 25 godina zatvora.
Optuženi unuk ubijene, Damjan Trošt, je prema presudi proglašen neubrojivim u vrijeme kada se kazneno djelo dogodilo, te u presudi stoji da su u njegovom slučaju ostvarena obilježja kaznenog djela teškog ubojstva. Presudom mu je određeno šest mjeseci prisilne hospitalizacije koja se može produžavati do maksimalne predviđene kazne za to kazneno djelo, a to je 40 godina. Svakih šest mjeseci liječnici će utvrđivati produžava li se prisilna hospitalizacija ili ne.
Ubadanje nožem i gušenje jastukom
Budući da je Damjan Trošt bio neubrojiv u vrijeme nedjela, postupak je bitno drugačiji jer prema zakonu neubrojiva osoba nije kriva i ne može joj se izreći kazna. U tim se slučajevima prema okrivljeniku postupa odredbama Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama.
Podsjetimo, suđenje za teško ubojstvo 91-godišnje Ivanke Sekulić na Županijskom sudu u Puli počelo je 8. ožujka ove godine. Ivankinog unuka Damjana optužnica je teretila da je krajem lipnja prošle godine baku izbo nožem, a njegovu majku, odnosno Ivankinu kćer Divnu teretilo se da je staricu nakon toga gušila jastukom.
Predsjednica Vijeća, sutkinja Vera Glasnović Gjoni jučer je nakon objave ukratko i obrazložila osuđujuću presudu za brutalni zločin koji je šokirao Pulu.
- Prije svega za istaknuti je da je, očitujući se o krivnji, Sekulić Trošt izjavila da se smatra krivom, dok iz njezine materijalne obrane proizlazi da je kod tog očitovanja o krivnji imala u vidu samo to da je predmetno kazneno djelo počinila sama, pritom sugerirajući i da je isto počinila u neubrojivom stanju te ujedno usmjeravajući svoju obranu na otklanjanje bilo kakvog doprinosa optuženog Damjana Trošta usmrćenju Ivanke Sekulić. Njezina je namjera, dakle, bila zaštititi svog sina, kazala je sutkinja Glasnović Gjoni.
Tijekom suđenja je utvrđeno da je Ivanka Sekulić je preminula uslijed spleta više faktora, odnosno djelovanja dobi, narušenog zdravlja, brojnih zadobivenih ozljeda te straha za vlastiti život. Preminula je nasilnom smrću uslijed psihičke traume, a sredstvo kojim su joj nanijete ozljede kuhinjski je nož ukupne dužine 30,5 centimetara i dužine oštrice 19 centimetara.
Poduzeli sve da bi uklonili tragove
- Stajalište je suda da su potpuno neprihvatljivi navodi optužene da je sama počinila predmetno kazneno djelo kao i tvrdnja optuženika da nije poduzeo protupravne radnje radi usmrćenja svoje bake. Optužena Sekulić-Trošt u suštini kao motiv usmrćenja svoje majke navodi da ju je htjela poštedjeti patnje koju bi imala zbog svoje bolesti i zbog zdravstvenog stanja svog unuka te da je nakon usmrćenja majke htjela ubiti i sebe i sina. No iz izvedenih dokaza proizlazi da je Ivanka Sekulić bila potpuno funkcionalna i može se reći živahna za njezinu životnu dob. Također, iz izvedenih dokaza ne proizlazi da bi Divna, osim zabrinutosti, manifestirala bilo kakav oblik patnje zbog čina, konstatirala je sutkinja
Nadalje, sud je utvrdio da su optuženici nakon zločina poduzeli sve da bi uklonili tragove koji bi Trošta doveli u vezu s kaznenim djelom. Isto tako, utvrđeno je da on boluje od bipolarnog poremećaja, te da se u vrijeme događaja nalazio u stanju destabilizacije psihičkog stanja koje se može okarakterizirati kao faza manije, uslijed čega nije bio u mogućnosti shvatiti vlastito postupanje i vladanje svojom voljom, i u odnosu na koju je po vještacima preporučeno prisilno smještanje u jednu od četiri forenzičke psihijatrijske ustanove.
Nezadovoljni i obrana i sin ubijene
Divna Sekulić Trošt osuđena na dugotrajnu kaznu zatvora u koju joj je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru te joj je izrečena sigurnosna mjera obveznog psihijatrijskog liječenja.
Njezin branitelj, odvjetnik Siniša Milevoj rekao je da će se sigurno žaliti na presudu.
- Presudom smo izrazito nezadovoljni. Iz obrazloženja prvostupanjskog suda proizlazi da su u cijelosti zanemarene činjenice kojoj prvooptuženoj idu u prilog. U tom pravcu ćemo uložiti žalbu čim zaprimimo pisani otpravak presude, rekao je Milevoj.
Isti stav je iznijela i odvjetnica Marija Budimir, braniteljica Damjana Trošta
- Obavezno ćemo se žaliti. Sud je u presudi, jednako kao i tužitelj svojedobno u optužnici, nedostatak dokaza nadomjestio pretpostavkama koje idu u prilog osudi. Povrijedio je i akuzatorsko načelo, jer je suštinski bezrazložnim preotvaranjem dokaznog postupka tužitelju omogućio ponovnu izmjenu optužnice tijekom koje su unesena bitna obilježja kaznenog djela za jedno od optuženika. Ovakva neodvojenost procesnih uloga onda objašnjava i odluku o odgovornosti mojeg branjenika. Dva tužitelja, bez suda, previše je za svakog optuženika, pa i mojeg branjenika, ustvrdila je Budimir.
Također, jučerašnju presudu je za Glas Istre komentirao brat i ujak optuženih Dragan Sekulić koji nije zadovoljan presudom i tvrdi da njegova sestra nije počinila zločin.
- Ma molim vas! Da su mene pustili da ih ispitam, bilo bi gotovo za deset minuta. Ona je dobro, fino stvorenje. Nema šanse da bi napravila takvo što. Cijeli je postupak loše vođen i priča je išla u krivom smjeru, kazao je Sekulić.