SRETNICA KOJA JE PREŽIVJELA PAD S KRUZERA

BRITANKA PRENOĆILA NA PSIHIJATRIJI Kay Longstaff izbjegla susret s novinarima i napustila Pulu

(Foto: Facebook)

(Foto: Facebook)


Glavna junakinja ove priče zbunjena je zbog tako velikog interesa novinara za nju, odbila je dati bilo kakve izjave za medije, "desilo se što se desilo i želi ići kući što prije", kazala je ravnateljica bolnice dr. Irena Hrstić. Nije željela ni ponuđenu pomoć iz britanskog Veleposlanstva u Zagrebu

 

Kay Longstaff, 46-godišnja Britanka koja je u noći sa subote na nedjelju pala s kruzera i deset sati provela u moru usred Jadrana, u malološinjom akvatoriju, jučer je puštena iz pulske Opće bolnice. Navodno je po nju došao njezin partner s kojim je i bila u trenutku pada sa sedme palube luksuznog "Norwegian Stara", s oko 20-ak metara visine. U dobrom je psihofizičkom stanju, potvrdila je ravnateljica bolnice doc. dr. sc. Irena Hrstić, dodajući da nema vidljivih znakova traume, ali su je zadržali na promatranju 24 sata radi eventualnih naknadnih reakcija i zato da u bolnici dočeka da netko od obitelji i prijatelja dođe po nju.

To što je nakon internističkih pretraga bila smještena na psihijatrijskom odjelu, ravnateljica objašnjava akutnim stresom čemu je pacijentica bila izložena nakon 10-satnog boravka u moru usred noći.

Zdrava i u dobroj kondiciji

- Da se to meni desilo, nisam sigurna da bih ja bila u tako dobrom stanju, ali svatko na svoj način reagira na mrak, more, hladnoću. Pacijentica je zdrava, normalno razgovara i rekonstruira događaj. Rekla je da je plivala čitavo vrijeme, dakle, nije gubila svijest. Mlada je, sportski tip, očito dobre kondicije i zdravlja, a i uvjeti u moru bili su toliko idealni, more je toplo i više liči bazenu. Zasad nema tragova ni akutnog stresa koji se manifestira na različite načine, od gušenja do psihičkih poremećaja, od akutne nervoze do povlačenja u sebe. Jedna od posljedica može biti i srčani infarkt, posebno ako se nagutate vode, kaže dr. Hrstić, potvrđujući da su i liječnici iznenađeni kako je pacijentica u tako dobrom stanju, i organski i psihički, nakon tako dugog boravka u moru. Masnice na tijelu, kaže dr. Hrstić, posljedice su udarca u vodu nakon pada s te visine, a što je neposredno prethodilo padu, doktorica nije pitala.

Nisu to Kay Longstaff, Britanku koja živi u Španjolskoj, direktno uspjeli pitati ni brojni novinari i snimatelji koji su je jučer čekali ispred glavnog ulaza u zgradu psihijatrije. Vješto ih je izbjegla, izašavši potiho kroz drugi prolaz, u pratnji prijatelja. Uz domaće novinare, satima su je čekali i dopisnici iz regije za američki NBC News, britanski BBC i ITV, Reuters, ali i dvočlana reporterska ekipa The Suna koja je radi ovog bizarnog događaja doputovala iz Britanije. Ne znaju ništa o njezinom privatnom životu, kažu nam, ali im je zanimljiva jer brojni Britanci i Amerikanci putuju kruzerima, a takva nesreća privlači pažnju.

Tisuće su putnika na takvim kruzerima, mnogi u poodmakloj dobi, i ne čudi ako netko doživi infarkt, ali nije baš uobičajeno da putnik padne s broda i deset sati provede sam na otvorenom moru, još s ovakvim happy endom. Glavna junakinja ove priče zbunjena je zbog tako velikog interesa novinara za nju, odbila je dati bilo kakve izjave za medije, "desilo se što se desilo i želi ići kući što prije", kaže dr. Hrstić. Nije željela ni ponuđenu pomoć iz britanskog Veleposlanstva u Zagrebu.

Navodno je putnica potvrdila da je riječ o njezinoj nespretnosti, trenutku nepažnje. Osim što je pala s 20-ak metara visine, kažu da je to bilo u stražnjem dijelu broda gdje se nalazi i opasni propeler koji ju je mogao zahvatiti. Imala je sreće, slažu se svi, a hrvatske službe, od obalne straže nadalje, profesionalno su odradile svoj posao. Stigli su do nje, navodno je rekla, u trenutku kada je pomislila da je došao kraj.

Spretan pad i nevjerojatna sreća

- Imala je nevjerojatnu sreću, očito je spretno pala s tako velike visine i preživjela u toplom hrvatskom moru, jer ju je trenutnih 28 stupnjeva spasilo od pothlađivanja, komentira nam jedan poznavatelj prilika na moru.

Kako neslužbeno saznajemo, rekla je da su i drugi veliki brodovi prolazili pokraj nje, da je izgubila glas dozivajući pomoć, ali uzalud. Morski znalci kažu da je noću u nepreglednom moru nemoguće uočiti čovjeka u vodi, ni reflektori tu ne mogu pomoći. Zato je i potraga počela tek s prvim zrakama sunca. Nesretno je pala s palube kruzera nešto prije ponoći, potraga je pokrenuta iza 2 sata, a pronađena je oko 9.40 sati. Na hitni prijem u pulsku bolnicu stigla je oko 14 sati. (Duška PALIBRK)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter